menu

Ferie z Muzeum Dulag 121 za nami!

Ferie z Muzeum Dulag 121 za nami!

W ubiegły piątek zakończyliśmy Ferie z Muzeum Dulag 121! W czasie dwutygodniowych warsztatów pt.: “W krainie baśni, mitów i legend” dzieci z Pruszkowa i okolic poznały historię dawnych opowieści, weszły do świata legend i baśni, a także wzięły udział w warsztatach teatralnych oraz dowiedziały się jak tworzy się historię podczas warsztatów bajkotworzenia i zrobiły własny film animowany na warsztatach z animacji poklatkowej. Na zakończenie zaprosiliśmy wszystkich rodziców do obejrzenia efektów naszych działań. Było dużo tworzenia, wymyślania, zdobywania wiedzy, a przede wszystkim – świetnej zabawy!

Jak co roku Muzeum Dulag 121 zaprosiło dzieci z Pruszkowa i okolic do udziału w bezpłatnych zajęciach organizowanych podczas ferii zimowych. Tym razem zabraliśmy naszych Feriowiczów do krainy baśni, mitów i legend. Dzieci miały okazję wziął udział w wielu ciekawych warsztatach.

Nasze ferie rozpoczęliśmy od poznawania baśni i legend z całego świata oraz zgłębiania tajemnic słowiańskiej mitologii. Podczas pierwszego tygodnia zajęć Pani Oliwia i Pani Ania przybliżyły dzieciom czym są baśnie i legendy oraz skąd się wzięły. Dzieci stworzyły własne wizje świata opowieści, grały w bajkowe kalambury, a także zrobiły wspólnie wielką mapę Polski, przy okazji poznając dawne legendy i stworzyły własną wersję gry Monopoly Polska. Na zajęciach poświęconych mitologii dzieci dowiedziały się czym są mity i skąd się wzięły. Rozmawialiśmy również o tym kim byli Słowianie i jak żyli, stworzyliśmy makiety wioski słowiańskiej, a następnie poznaliśmy pierwsze mity słowiańskie i zobaczyliśmy wizerunki słowiańskich bogów. Podczas kolejnych dni zajęć stworzyliśmy m.in. kolorowy zamek, jak z bajki, a także nasze własne ziejące ogniem smoki!

Na początek drugiego tygodnia dzieci wzięły udział w warsztatach z Panem Michałem Malinowskim z Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści. Pan Michał opowiedział barwną historię o czarownicy, a następnie każdy z uczestników miał za zadanie zbudować własny model zabawki i do niego opowiedzieć własną historię. W drugim tygodniu odbyły się również warsztaty teatralne z Panią Dominiką Lichy, podczas których dzieci rozwijały swoje aktorskie umiejętności, uczyły się jak pracować z tekstem, z ciałem i dowiedziały się jak poruszać się na scenie. Gościliśmy również Panią Magdę Bryll, która zabrała nas do świata animacji i dzieci samodzielnie stworzyły film w technice animacji poklatkowej. Ostatniego dnia ferii dowiedzieliśmy się trochę o historii współczesnej animacji – poznaliśmy historię Walta Disney’a i zobaczyliśmy pierwsze filmy z Myszką Miki, a także zobaczyliśmy kilka polskich animacji z czasów PRL-u jak Miś Uszatek, Bolek i Lolek, czy Reksio. Przy tej okazji poznaliśmy różne techniki tworzenia bajek animowanych i rozmawialiśmy o tym jak różnią się one od tych dzisiejszych.

Na zakończenie całych ferii zaprosiliśmy wszystkie dzieci i rodziców na wspólne podsumowanie całych dwóch tygodni zajęć. Dzieci opowiedziały co robiliśmy i co im się najbardziej podobało, a także zobaczyliśmy filmik podsumowujący całe warsztaty. Podczas spotkania odbył się premierowy pokaz filmu animowanego stworzonego przez dzieci na warsztatach z animacji poklatkowej pt.: “Odkrywcy Opowieści”. Na koniec zaprosiliśmy wszystkich do naszej przestrzeni edukacyjnej na wystawę prac i projektów, które powstały w czasie ferii.

Bardzo dziękujemy wszystkim za udział w zorganizowanych przez nas warsztatach i zachęcamy do udziału w innych naszych projektach edukacyjnych.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji poniżej.

Skip to content