menu

Ponad 400 osób wzięło udział w Akcji Żonkile 2023 w Muzeum Dulag 121!

Ponad 400 osób wzięło udział w Akcji Żonkile 2023 w Muzeum Dulag 121!

Z okazji 80. rocznicy wybuchu powstania w Getcie Warszawskim Muzeum Dulag 121 włączyło się w coroczną Akcję Żonkile organizowaną przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie. W czasie tygodniowych wydarzeń zorganizowaliśmy rodzinne warsztaty robienia papierowych żonkili, warsztaty dla szkół, a także transmisja rozmowy Hanny Krall i Mariusza Szczygielskiego oraz projekcja animacji Muzeum POLIN „Zdążyć przed Panem Bogiem” w naszej siedzibie.

W Getcie Warszawskim wzięło udział i zginęło również 3 mieszkańców Pruszkowa: Zachariasz Artsztajn, Szlamek Szuster, Hela Farbman. Ponadto mieszkańcy Pruszkowa pochodzenia żydowskiego zostali wywiezieni do warszawskiego getta 30 stycznia 1941 roku, a stamtąd przetransportowani do obozu zagłady w Treblince, gdzie w liczbie ponad tysiąca trzystu zostali zamordowani.

Rodzinne Niedziele z Historią

W niedzielę 16 kwietnia 2023 roku w Muzeum Dulag 121 w Pruszkowie odbyły się warsztaty Rodzinne Niedziele z Historią, które były poświęcone Akcji „Żonkile 2023”. Międzypokoleniowe spotkanie dla rodzin z dziećmi, rozpoczęła rozmowa o tym dlaczego ważna jest pamięć i upamiętnianie w życiu każdego z nas. Dzieci wraz z opiekunami wysłuchali specjalnie przygotowanego słuchowiska dla dzieci od 7 roku życia, poświęconego powstaniu w Getcie Warszawskim. Podczas warsztatów wszyscy uczestnicy wykonali symboliczne papierowe żonkile, które zabrali ze sobą do domów.

Warsztaty dla szkół podstawowych

W poniedziałek 17 kwietnia i wtorek 18 kwietnia w siedzibie Muzeum Dulag 121 odbyły się warsztaty dla pruszkowskich szkół podstawowych. W sumie odwiedziło nas 6 klas, w tym uczniowie następujących szkół:

  • Szkoła Podstawowa nr 1 im. Józefa Piłsudskiego w Pruszkowie
  • Szkoła Podstawowa nr 2 im. Kornela Makuszyńskiego w Pruszkowie
  • Szkoła Podstawowa nr 6 im. Henryka Sienkiewicza w Pruszkowie.

Uczniowie młodszych klas szkół podstawowych: pierwszoklasiści, trzecioklasiści i piątoklasiści wzięli czynny udział w tworzeniu papierowych żonkili. Podczas zajęć dzieci wysłuchały przygotowywanego specjalnie dla nich słuchowiska – Zofii Staneckiej „Pamięć Drobinek”. Materiały były dostosowane do tego, aby w sposób bezpieczny rozmawiać z dziećmi na tematy związane nie tylko z II wojną światową, ale także z takimi wartościami jak pomoc, przyjaźń, odwaga lub strata.

Warsztaty dla 7 i 8 klas oraz licealistów

19 i 20 kwietnia edukatorzy Muzeum Dulag 121 poprowadzili warsztaty w 7 i 8 klasach szkół podstawowych oraz w szkołach średnich. W ramach warsztatów wyemitowano premierę krótkometrażowego filmu animowanego wyprodukowanego przez Muzeum POLIN, opartego na motywach książki „Zdążyć przed Panem Bogiem” Hanny Krall. Podczas warsztatów zaprosiliśmy młodzież do dyskusji na temat istoty upamiętniania wybuchu powstania w Getcie Warszawskim. Rozmawialiśmy o tym czym dla nas jest „Akcja Żonkile” i dlaczego 19 kwietnia zachęcamy do noszenia symbolicznego żonkila z papieru.

Podczas tegorocznej „Akcji Żonkile 2023” udało nam się wspólnie rozdać ponad 400 symbolicznych papierowych żonkili wykonanych przez pruszkowskie dzieci i młodzież zaangażowanych w akcję. 

Skip to content