menu

Klub Bardzo Młodego Historyka wraca po świątecznej przerwie!

Klub Bardzo Młodego Historyka wraca po świątecznej przerwie!

Już 11 stycznia, odbędzie się pierwsze po świątecznej przerwie spotkanie Klubu Bardzo Młodego Historyka w Muzeum Dulag 121. Zapraszamy!

Muzeum Dulag 121 wraz z edukatorem Krzysztofem Wiązeckim zaprasza wszystkie dzieci do wspólnej podróży po kartach historii. Razem z młodymi historykami, odwiedzimy różne epoki historyczne, zatrzymując się dłużej przy najważniejszych wydarzeniach, które przyczyniły się do rozwoju ludzkości. Dzieci zanurzą się w świat przełomowych odkryć oraz genialnych wynalazców, którym tak wiele zawdzięczamy. Poza żywymi lekcjami historii, młodzi badacze mogą liczyć na dużą dawkę zabawy, warsztaty i naukę pracy zespołowej.

Na pierwszych zajęciach noworocznych Klubu zgłębimy historię telekomunikacji: poznamy sylwetki wielkich naukowców takich jak: Nikola Tesla, Thomas Edison czy Aleksander Bell. Zastanowimy się, w jaki sposób ich wynalazki wpłynęły na rozwój techniczny świata, dowiemy się, którzy z nich konkurowali ze sobą. Dzieci dowiedzą się jak działa smartfon oraz co to jest telekomunikacja. Przed feriami wspólnie z młodymi historykami poznamy tajemnicę starożytnych szyfrów i dowiemy się jak została skonstruowana Enigma. A oczekiwanie na ferie umilą nam rozgrywki zespołowe w Wielkim Turnieju Historycznym!

Do udziału w spotkaniu zapraszamy dzieci od 7 do 12 roku życia. Udział w zajęciach jest bezpłatny, ale liczba miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. Klub Bardzo Młodego Historyka będzie odbywał się w 2 wybrane soboty w miesiącu, w godzinach 10:00-12:00, w Muzeum Dulag 121 w Pruszkowie, ul. 3 Maja 8A.

Terminy Klubu Bardzo Młodego Historyka w 2025 roku:

  • 11 stycznia – Historia telekomunikacji – od ognisk w starożytności do smartfona
    Na warsztatach poznamy sylwetki wielkich naukowców takich jak: Nikola Tesla, Thomas Edison czy Aleksander Bell. Zastanowimy się, w jaki sposób ich wynalazki wpłynęły na rozwój techniczny świata, dowiemy się, którzy z nich konkurowali ze sobą.
  • 25 stycznia – Historia szyfrów – od starożytnych skytali do Enigmy
    Każdy zna historię polskiej maszyny szyfrującej Enigmy. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że wynalezienie tego urządzenia, poprzedziło stworzenie dwóch maszyn: Dysku Jeffersona i Skytali. Na Klubie Bardzo młodego Historyka przyjrzymy się tajemniczej historii bliżej!
  • 1 luty – Wielki Turniej Historyczny
    Warsztaty będą poświeconę grze historycznej, która pozwoli nam sparwdzić dotychczasowy poziom wiedzy. Stworzymy drużyny, które będą realiować i odpowiadać na pytania, rozwiązywać quizy i rebusy związane z historią wynalazków, pisma i rozwoju technologicznego.
  • 1 marca – Żuraw i dźwig, czyli historia podnoszenia ciężarów
    Na zajęciach dowiemy się kiedy i gdzie powstał pierwszy żuraw i jak wyglądały pierwsze żurawie. Prześledzimy też historię windy, czyli dźwigu osobowego i stworzymy własną maszynę z klocków Lego
  • 22 marca – Cztery Wielkie Wynalazki
    W Chinach powstało wiele wynalazków, z których dziś korzystamy. Na zajęciach skupimy się na tzw. Czterech Wielkich Wynalazkach-druku, papierze, prochu i kompasie:)
  • 12 kwietnia – Historia medycyny
    Na zajęciach prześledzimy, jak wyglądało leczenie człowieka na przestrzeni wieków. Poznamy „ojców medycyny”-Hipokratesa i Paracelsusa-oraz wielu odkrywców, którzy wnieśli nieoceniony wkład w medycynę
  • 26 kwietnia – Polskie odkrycia i wynalazki
    Co ma wspólnego kamizelka kuloodporna, łódź podwodna i wycieraczki samochodowe? To, że są to polskie wynalazki! Na zajęciach poznamy wielkich Polaków i ich niesamowite odkrycia
  • 10 maja – Wielcy Astronomowie
    Na zajęciach poznamy początki astronomii, różne koncepcje wszechświata oraz naszego Układu Słonecznego, a także wielkich astronomów, którzy niekiedy musieli wykazać się niezwykłą determinacją, aby ich odkrycia zostały zaakceptowane
  • 24 maja – Film animowany
    Na zajęciach dowiemy się kiedy powstał i jak powstaje film animowany. Stworzymy własną animację oraz fenakistiskop-zabawkę optyczną wymyśloną w XIX wieku.
  • 7 czerwca – Pomiar czasu-kalendarze i zegar
    Na zajęciach poznamy kalendarze używane przez różne cywilizację oraz prześledzimy historię zegarów-od zegarów słonecznych do zegarów atomowyc
  • 14 czerwca – Zakończenie Klubu Bardzo Młodego Historyka
    Tego dnia do Muzeum Dulag 121 zapraszamy dzieci z rodzinami! W gronie najbliższych Krzyrztof Wiązecki podsumuje tegoroczny program Klubu Bardzo Młodego Historyka i zaprezentuje efekty wspólnej pracy.
Skip to content