Ferie 2025 w Muzeum Dulag 121 za nami!
Ferie 2025 w Muzeum Dulag 121 za nami!
18 lutego 2025Jak co roku podczas ferii zimowych gościliśmy w Muzeum Dulag 121 dzieci i młodzież z Pruszkowa i okolic. W tym roku nasze zajęcia toczyły się wokół tematu książki edukacyjnej Muzeum Dulag 121,”Bajbus, pies który przeżył Powstanie” autorstwa Anny Chomiak i Malwiny Kozłowskiej z ilustracjami Zuzanny Mukoid. W pierwszym tygodniu wspólnie z młodszymi uczestnikami poznawaliśmy historię rodziny Piotrusia i psa Bajbusa, jednocześnie tworząc własną opowieść. Drugi tydzień był dla młodzieży, która przez pięć dni zgłębiała tajniki improwizacji i powstawania etiudy teatralnej, poznając przy tym historię obozu Dulag 121 i tworząc własny performance teatralny.
W świecie opowieści psa Bajbusa!
Tegoroczne „Ferie w Muzeum Dulag 121” rozpoczęliśmy 3 lutego. Przez cały tydzień nasi feriowicze zgłębiali historię Powstania Warszawskiego i obozu przejściowego Dulag 121 w Pruszkowie.
Podczas naszych warsztatów mieliśmy trzy wyjątkowe okazje, gdzie gościliśmy w Muzeum Dulag 121 lokalne media i straż miejską. Podczas jednych z warsztatów odwiedziły nas panie inspektorki z Straży Miejskiej w Pruszkowie: Katarzyna Macioszczyk i Aneta Pikulska oraz dwa czworonożne pupile: Margo i Hamlet, które wprowadziły nas w świat psich emocji. Dzieci dowiedziały się jak odpowiednio zachowywać się w obliczu spotkania z obcymi i dzikimi zwierzętami. Na warsztatach z lokalnymi mediami: POP Radiem i Telewizją Kablową Tel-Kab feriowicze uczyli się tworzyć opowieść mówioną, sprawdzając się przed mikrofonem i kamerą pruszkowskich mediów.
Podczas warsztatów w Muzeum Dulag 121 pracowaliśmy nad naszą opowieścią, zbudowaną na kanwie książki „Bajbus, pies który przeżył powstanie”. Tworzyliśmy na płótnach ilustracje z książki, lepiliśmy z gliny sceny inspirowane losami rodziny Piotrusia i psa Bajbusa. Efekty naszej pracy przedstawiliśmy podczas popołudniowego spotkania dla rodzin dzieci.
Odcienie zieleni
Na drugi tydzień ferii zaprosiliśmy tym razem młodzież. Podczas 5 dni zajęć Joanna Pietraszek i Agata Wojdalska wprowadziły uczestnik w tajniki improwizacji i pracy teatralnej. Tym razem tematem przewodnim był kolor zielony, a punktem wyjścia do rozmów, ćwiczeń pisarskich i improwizacji była zielona sukienka świadka historii – Pani Teresy Gozdyry, którą miała na sobie podczas wygnania z Powstańczej Warszawy i pobytu w pruszkowskim obozie przejściowym Dulag 121.
Finał ferii zwieńczył pokaz młodzieży, która zaprosiła swoich bliskich na występ.Była to oniryczna, metaforyczna wędrówka młodych ludzi, którzy poszukują sensu. Występ wykorzystywał fragmenty poezji K.K. Baczyńskiego oraz książki „Człowiek w poszukiwaniu sensu” – Viktora E. Frankla.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za zaangażowanie i zachęcamy do udziału w innych projektach edukacyjnych Muzeum Dulag 121. Zachęcamy do obejrzenia materiału video z ferii przygotowanego przez Telwizję Tel-Kab.