Rekrutacja do Programu Sound in the Silence 2025
Rekrutacja do Programu Sound in the Silence 2025
projekty 8 kwietnia 2025📣 Trwa rekrutacja do programu Sound in the Silence 2025 – międzynarodowego projektu edukacyjnego dla uczniów szkół średnich i ich nauczycieli.
W dniach 27 września – 5 października 2025 będziemy gościć młodzież z 4 szkół z krajów Unii Europejskiej w ramach projektu Sound In The Silence organizowanego przez Europejską Sieć Pamięć i Solidarność (European Network Remembrance and Solidarity).
Sound In The Silence to projekt z pogranicza sztuki, edukacji i historii, w ramach którego młodzież w wieku 15-19 lat poznaje wybrane miejsca Europy w sposób szczególny naznaczone XX-wieczną historią. Projekt ma na celu zachęcenie młodego pokolenia Europejczyków do refleksji na temat trudnych aspektów wspólnej przeszłości.
🔸 W tym roku uczestnicy i uczestniczki tegorocznego projektu spotkają się w Polsce, gdzie zapoznają się z historią powstania warszawskiego z perspektywy ludności cywilnej.
🔸 Zetknięcie z wielką historią stanie się inspiracją i punktem wyjścia do stworzenia przedstawienia łączącego ruch, słowo i dźwięk, przygotowanego pod opieką artystów.
🔸 Poprzednie edycje Sound in the Silence odbyły się w: Neuengamme, Bornym Sulinowie, Gdańsku, Auschwitz-Birkenau/Terchovej koło Žiliny, Ravensbrück, Warszawie, Bremie, w Gusen/Mauthausen, Kownie, Berlinie-Wannsee oraz w miejscu pamięci Jasenovac i więzieniu w Pitești.
Więcej o projekcie: https://enrs.eu/edition/sound-in-the-silence-2025
Rekrutacja dla nauczycieli: Termin składania zgłoszeń: 4 maja 2025, formularz zgłoszeniowy 👉 https://enrs.eu/edition/sound-in-the-silence-2025
O projekcie
Celem programu „Sound in the Silence” jest zachęcenie młodego pokolenia Europejczyków do refleksji nad trudną wspólną przeszłością – przez emocje, sztukę i osobiste zaangażowanie. Podczas projektu młodzież poszukiwać będzie osobistej więzi z historią, oraz otrzyma narzędzia pomocne w kreatywnym wyrażaniu własnych emocji i przemyśleń. „Sound in the Silence” to projekt, który da jej możliwość rozmowy i wymiany poglądów z rówieśnikami z innych krajów, pozwalając przy tym na twórcze przetworzenie wiedzy na temat trudnych faktów z przeszłości i teraźniejszości poprzez głos, ruch, oraz kreatywne pisanie.
W czasie, kiedy młodzież będzie brała udział w warsztatach, nauczyciele będą poznawać interdyscyplinarne metody edukacji, wymieniać się doświadczeniami, a także wspólnie pracować z edukatorami z miejsc pamięci.
W tym roku czworo nauczycieli z krajów Unii Europejskiej wraz ze swoimi uczniami spotka się z nami w Polsce. W pierwszej części projektu odwiedzimy Warszawę, gdzie zapoznamy się z historią exodusu ludności cywilnej w 1944 roku. Następnie udamy się do obozu przejściowego Dulag 121 w Pruszkowie, dokąd od 6 sierpnia 1944 do 16 stycznia 1945 r. kierowano wypędzonych mieszkańców Warszawy i okolic.
Program
- trzydniowa część historyczna: wizyty w muzeach i wykłady w miejscach pamięci związanych z powstaniem warszawskim;
- spotkanie ze świadkiem historii;
- 2 sesje integracji grupy dziennie;
- co najmniej 20 godzin warsztatów z dziedziny rapu/kreatywnego pisania, choreografii/ruchu lub dźwięku/muzykalności;
- 2 próby oraz pokaz finałowy zakończony dyskusją;
- około 16 godzin warsztatów dla nauczycieli
Efektem intensywnych, dziewięciodniowych warsztatów będzie performance przygotowany przez młodzież pod opieką artystów. Przedstawienie dla zaproszonych gości i lokalnej publiczności stanie się okazją do dyskusji na temat nowoczesnych form nauczania historii.
Organizatorzy pokrywają koszty udziału w projekcie, z wyjątkiem kosztów podróży i indywidualnego ubezpieczenia uczestników. Częściowy zwrot kosztów podróży z miejsca zamieszkania do miejsca zakwaterowania w trakcie realizacji projektu będzie rozliczany na podstawie zapisów par. 5 art.2 Regulaminu rekrutacji do projektu. Ponadto organizatorzy przewidują wynagrodzenie dla nauczycieli biorących udział w programie.
Jak wziąć udział?
– Wypełnij formularz zgłoszeniowy zamieszczony na naszej stronie https://enrs.eu/edition/sound-in-the-silence-2025.
– Wybierz 7 uczniów, szczególnie zainteresowanych historią
Organizatorem Sound in the Silence jest Europejska Sieć Pamięć i Solidarność (ENRS) – międzynarodowe przedsięwzięcie, które ma na celu badanie, dokumentowanie oraz upowszechnianie wiedzy na temat historii Europy XX wieku i sposobów jej upamiętniania ze szczególnym uwzględnieniem okresu dyktatur, wojen i społecznego sprzeciwu wobec zniewolenia. Członkami Sieci są: Niemcy, Polska, Słowacja, Węgry, Rumunia oraz Czechy, a w jej gremiach doradczych zasiadają ponadto przedstawiciele Albanii, Austrii, Estonii, Litwy, Łotwy i Gruzji.
