Program Sound in the Silence 2025 w Muzeum Dulag 121
Program Sound in the Silence 2025 w Muzeum Dulag 121
8 kwietnia 2025Sound in the Silence to projekt z pogranicza sztuki, edukacji i historii, w ramach którego młodzież w wieku 15-19 lat poznaje wybrane miejsca Europy w sposób szczególny naznaczone XX-wieczną historią. Projekt ma na celu zachęcenie młodego pokolenia Europejczyków do refleksji na temat trudnych aspektów wspólnej przeszłości. Organizatorem Sound in the Silence jest Europejska Sieć Pamięć i Solidarność (ENRS). Tegoroczna edycja programu odbędzie się w Muzeum Dulag 121.
W tym roku, w dniach 27 września – 5 października, przedstawiciele czterech szkół z krajów Unii Europejskiej (grup złożonych z nauczyciela i siedmiorga uczniów), spotkają się w Polsce, gdzie zapoznają się z historią powstania warszawskiego z perspektywy ludności cywilnej. Uczestnicy i uczestniczki spędzą pierwsze dni projektu w Warszawie, biorąc udział w wykładach i odwiedzając muzea i miejsca pamięci związane z powstaniem. Następnie udadzą się do muzeum Dulag 121 w Pruszkowie, gdzie od 6 sierpnia 1944 do 16 stycznia 1945 roku mieścił się obóz przejściowy dla wysiedlonych mieszkańców Warszawy i okolic. Zetknięcie z wielką historią stanie się inspiracją i punktem wyjścia do stworzenia przedstawienia łączącego ruch, słowo i dźwięk, przygotowanego pod opieką artystów.
Kierownikiem artystycznym programu oraz prowadzącym warsztaty kreatywnego pisania jest Dan Wolf – artysta hip-hopowy tworzący projekty muzyczne i teatralne w USA i Europie. Warsztatami ruchu i choreografii pokieruje choreografka i tancerka Katarina Rampackova (Słowacja), a zajęciami wokalnymi – Sean Palmer, performer, muzyk i kompozytor z Wielkiej Brytanii.
Rekrutacja do programu trwa do 4 maja 2025. Formularz zgłoszeniowy dla szkół chcących wziąć udział w projekcie znajduje się na stronie https://enrs.eu/edition/sound-in-the-silence-2025
Poprzednie edycje Sound in the Silence odbyły się w: Neuengamme, Bornym Sulinowie, Gdańsku, Auschwitz-Birkenau/Terchovej koło Žiliny, Ravensbrück, Warszawie, Bremie, w Gusen/Mauthausen, Kownie, Berlinie-Wannsee oraz w miejscu pamięci Jasenovac i więzieniu w Pitești.
Więcej informacji o dotychczasowych edycjach: https://enrs.eu/sound-in-the-silence
Organizatorem Sound in the Silence jest Europejska Sieć Pamięć i Solidarność (ENRS) – międzynarodowe przedsięwzięcie, które ma na celu badanie, dokumentowanie oraz upowszechnianie wiedzy na temat historii Europy XX wieku i sposobów jej upamiętniania ze szczególnym uwzględnieniem okresu dyktatur, wojen i społecznego sprzeciwu wobec zniewolenia. Członkami Sieci są: Niemcy, Polska, Słowacja, Węgry, Rumunia oraz Czechy, a w jej gremiach doradczych zasiadają ponadto przedstawiciele Albanii, Austrii, Estonii, Litwy, Łotwy i Gruzji.
