menu

Wieczór w muzeum. Warsztaty dla dorosłych – Linoryt (zapisy: evenea.pl)

Wieczór w muzeum. Warsztaty dla dorosłych – Linoryt (zapisy: evenea.pl)

23 maja 2025
18.00
Muzeum Dulalg 121, ul. 3 Maja 8a, 05-800 Pruszków

Muzeum Dulag 121 zaprasza dorosłych na wyjątkowy cykl wieczornych warsztatów edukacyjno-artystycznych pt. „Wieczór w muzeum”, podczas których historia przeplata się ze sztuką.

Spotkania te będą okazją do pogłębionego poznania dziejów obozu przejściowego w Pruszkowie przez pryzmat działań twórczych i artystycznych. A jednocześnie – możliwością by poznać inne osoby zainteresowane tym samym tematem.

Pierwsze spotkanie odbędzie się w piątek, 23 maja, w godzinach 18:00–21:00. Inspiracją do wspólnej pracy i refleksji będzie szkic Jerzego Kazimierza Blancarda „Tędy przeszła Warszawa”, ukazujący dramatyczne losy ludności cywilnej po Powstaniu Warszawskim. Blancard, pruszkowianin, architekt i projektant warszawskiego metra, był niezwykle barwną postacią lokalnej społeczności, a jego twórczość stanie się punktem wyjścia do poznania historii obozu Dulag 121.

Podczas warsztatów uczestnicy nie tylko poznają postać artysty i jego dzieła, ale również nauczą się techniki linorytu. Wspólnie podejmą próbę artystycznego odtworzenia topoli szarej – symbolicznego świadka historii, która przetrwała czasy obozu i do dziś góruje nad jego dawnym terenem. Drzewo to, uwiecznione na archiwalnych fotografiach, stanowi centralny element pomnika upamiętniającego exodus warszawiaków. To w tym miejscu znajdowała się rampa kolejowa, z której więźniowie trafiali do obozów koncentracyjnych, na przymusowe roboty do Rzeczy albo do innych miejscowości Generalnego Gubernatorstwa.

Warsztaty poprowadzi Ewa Gronostajska – malarka pejzażystka i twórczyni tkanin artystycznych, od lat związana z Domem Kultury w Brwinowie. Jej prace inspirowane są naturą, grą świateł i form roślinnych, które przekłada na poetyckie kompozycje artystyczne.

Serdecznie zapraszamy do udziału w spotkaniu – to niezwykła okazja, by poprzez sztukę dotknąć trudnej, ale ważnej historii.

Na wydarzenie obowiązują zapisy. Ilość miejsc ograniczona. Zapisy: https://app.evenea.pl/event/878214-43/

Zapraszamy!

Skip to content