Wakacje z Muzeum Dulag 121 „Tropem psa Bajbusa”
Wakacje z Muzeum Dulag 121 „Tropem psa Bajbusa”
wakacje z muzeum 2 czerwca 2025Muzeum Dulag 121 z radością zaprasza dzieci 9-12 lat do udziału w cyklu warsztatów pt.: „Tropem psa Bajbusa”. Zajęcia odbywać się będą w pierwszym tygodniu wakacji (30 czerwca-4 lipca) od poniedziałku do czwartku oraz w piątek w godzinach 12:00-16:00. Zapisy do 16 czerwca czwartku w godz. 9:00-13.00, przez formularz lub do wyczerpania miejsc.
Zapraszamy na pięciodniowy cykl bezpłatnych wakacyjnych warsztatów w Muzeum Dulag 121, dzięki któremu dzieci twórczo wykorzystają wakacyjny czas, poznając przez zabawę historię Polski, ucząc się empatii i troski o innych.
W programie znajdą się m.in.:
- Zajęcia plastyczne – będziemy malować, rysować i tworzyć razem plakaty, namawiające do dobrego traktowania zwierząt
- Taniec – Wspólnie ułożymy układ taneczny do stworzonej razem piosenki o psie Bajbusie
- Śpiew – Nauczymy się wybranej piosenki z warszawy czasów okupacji oraz zaśpiewamy krótką piosenkę o psie Bajbusie, której słowa napiszą same dzieci
- Grę na instrumentach – Dzieci będą miały okazję spróbować gry na kilku różnych instrumentach.
- Rozmowy na ważne tematy – Warsztaty odwiedzi prezeska Pruszkowskiego Stowarzyszenia na Rzecz Zwierząt, która opowie dzieciom o ich emocjach oraz o tym jak należy traktować zwierzęta.
Warsztaty będą odbywały się od poniedziałku do czwartku (30 czerwca- 3 lipca) w godz. 9:00-13:00, oraz w piątek 4 lipca w godzinach 11:00-15:00 w Muzeum Dulag 121 w Pruszkowie, przy ul. 3 Maja 8A. W piątek 4 lipca o godzinie 15:00 zapraszamy rodziców i bliskich do Muzeum Dulag 121 na występ finałowy dzieci i podsumowanie.
Prosimy, by uczestnicy zabrali ze sobą coś do picia i jedzenia oraz dobry humor! Zapisy przyjmujemy do 16 czerwca, do wyczerpania miejsc.
Kontakt: edukacja@dulag121.pl
Zapisy przez formularz: https://forms.gle/e5eXuJaK4NrDgYKv6

Co nas czeka?
Poniedziałek (30 czerwca) – Spotkanie powitalne
Rozpoczniemy od integracji – poznania się, stworzenia zasad współpracy i bezpiecznej przestrzeni do działania. Tego dnia skupimy się na lokalnej historii Pruszkowa i samego obozu Dulag 121. Dzieci posłuchają opowieści o psie Bajbusie, zawartej w wydanej w muzeum książce „Bajbus – pies, który przeżył spotkanie”, a na końcu stworzą proste origami, przedstawiające zwierzęcego bohatera opowieści. Bajbus będzie nam towarzyszył przez resztę tygodnia.
Wtorek (1 lipca) – Podróż Bajbusa
Drugiego dnia zajęć, dzieci wezmą udział w grze terenowej na terenie dawnego obozu, opartej na wysłuchanej poprzedniego dnia opowieści. Wcielą się w rolę tytułowego bohatera oraz jego ludzkiej rodziny, rozwiązując zagadki, poznając topografię Warszawy i Pruszkowa oraz tworząc na końcu własne rysunkowe interpretacje jego historii.
Środa (2 lipca) – Pieski los Bajbusa
Na tych warsztatach wejdziemy do psiego świata emocji i dowiemy się nieco więcej o tym, dlaczego psy machają ogonem ze szczęścia, jak zachowują się, gdy się boją, dlaczego kochają spacery i jak okazują miłość i przywiązanie swoim bliskim? Pomoże nam w tym Aneta Pikulska, pracowniczka pruszkowskiej straży miejskiej oraz prezeska Pruszkowskiego Stowarzyszenia na Rzecz Zwierząt.
Czwartek (3 lipca) – Z piosenką na ustach
Czwartek będzie dniem, w którym zamiast mówić – pośpiewamy. Razem z Aleksandrem Sławińskim, jego gitarą, harmonijką i innymi instrumentami, dzieci nauczą się piosenek, które dodawały otuchy Polakom w czasie okupacji niemieckiej. Oprócz wspólnego śpiewania i grania, dzieci dowiedzą się także, jakie instrumenty były najpopularniejsze w trudnych wojennych warunkach i czym były warszawskie orkiestry podwórkowe. Stworzymy także wspólny układ taneczny.
Piątek (4 lipca) – Występ dla rodziców i podsumowanie.
Ostatni dzień będzie czasem na zebranie wszystkiego, co udało się stworzyć przez cały tydzień. Dzieci przedstawią rodzicom swoje prace plastyczne i zaśpiewają (lub zatańczą) piosenki, których się nauczyły.
PROWADZĄCY:
Anna Chomiak – historyczka, politolożka, edukatorka muzealna, kierowniczka Działu Edukacji w Muzeum Dulag 121. Animatorka kultury i społeczniczka, zainteresowana edukacją historyczną dzieci i młodzieży oraz pedagogiką pamięci dotyczącą tematu II wojny światowej. W sieci znana jako Kultura Dla Nas. Autorka książki edukacyjnej dla dzieci „Bajbus pies, który przeżył powstanie” wydanej przez Muzeum Dulag 121, która propaguje historię Obozu przejściowego Dulag 121 w Pruszkowie.
Aleksander Sławiński – Edukator w Muzeum Dulag 121. Przewodnik oraz dziennikarz, specjalizujący się w tematyce varsavianistycznej. Współautor wielu projektów z zakresu edukacji historycznej – zarówno z historii XX wieku (konkurs fotograficzny „Baczyński bez filtra”) jak i dawniejszej (m.in. gra karciana „Wolna Elekcja”). Absolwent filozofii na Uniwersytecie Warszawskim.
Zastrzegamy sobie prawo do zmiany w programie.