menu

Wieczór w Muzeum. Warsztaty dla dorosłych – O fotografii lotniczej jako dowodzie zbrodni (zapisy: evenea.pl)

Wieczór w Muzeum. Warsztaty dla dorosłych – O fotografii lotniczej jako dowodzie zbrodni (zapisy: evenea.pl)

25 lipca 2025
18.00
Muzeum Dulalg 121, ul. 3 Maja 8a, 05-800 Pruszków

Muzeum Dulag 121 zaprasza dorosłych na wyjątkowy cykl wieczornych warsztatów edukacyjno-artystycznych pt. „Wieczór w muzeum”, podczas których historia przeplata się ze sztuką.

Trzecie już spotkanie odbędzie się w piątek, 25 lipca, w godzinach 18:00–21:00. Inspiracją do wspólnej pracy i rozmowy będzie temat wykorzystania fotografii lotniczej do badania zbrodni wojennych.. Zapisy: https://app.evenea.pl/event/878214-46/

Już podczas drugiej wojny światowej zdjęcia lotnicze wykonane przez samoloty szpiegowskie posłużyły jako materiał dowodowy ukazujący, między innymi, niemieckie obozy zagłady. Współcześnie, zdjęcia lotnicze i satelitarne umożliwiają każdemu na własną rękę szukać dowodów ludobójstwa i śledzić przebieg wojen. Przy użyciu nawet taniego drona można poznać ślady zbrodni z przeszłości.

Zdjęcia z dronów czy mapy satelitarne mogą być dowodami w sprawach o zbrodnie przeciwko ludzkości i środowisku naturalnemu. W trakcie spotkania Filip Wesołowski, przeprowadzi nas przez historię „spojrzenia z lotu ptaka”, ukazując historyczne i współczesne przykłady wykorzystania tego rodzaju materiałów.

Przykładem, na którym skupimy się najbardziej będzie zapomniana zbrodnia nazistowskich Niemiec – ekobójstwo polskiej przyrody, którego skala dziś, dzięki nowoczesnym technologiom, jest odkrywana na nowo. Dowiemy się także, co oznacza słowo „forenzyczny’ i dlaczego jest tak użyteczne w badaniu pogwałceń prawa międzynarodowego.

Warsztaty poprowadzi Filip Wesołowski –  badacz, którego praktyka opiera się na użyciu metod na przecięciu sztuki, kryminalistyki oraz nowych technologii obrazowania i mapowania. Tworzy eseje i prace wizualne skupiające się na udowadnianiu zbrodni przeciwko ludzkości i środowisku naturalnemu. Od 2019 roku członek międzynarodowej grupy INTERPRT, która skupia się na tworzeniu wystaw i materiałów dowodowych w sprawach zbrodni przeciwko naturze. Współzałożyciel kolektywu Border Emergency Collective. Były pracownik Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Serdecznie zapraszamy do udziału w spotkaniu.

  • Prosimy o ubranie się stosownie do warunków pogodowych, gdyż część warsztatów odbędzie się na zewnątrz
  • Maksymalna liczba uczestników – 20

Na wydarzenie obowiązują zapisy. Ilość miejsc ograniczona. Zapisy: https://app.evenea.pl/event/878214-46/

Zapraszamy!

Skip to content