menu

„Imaginarium” – w hołdzie Bohaterom Powstania Warszawskiego”

„Imaginarium” – w hołdzie Bohaterom Powstania Warszawskiego”

19 listopada 2011 r. (w sobotę) w budynku PAST-y przy ul. Zielnej 39 w Warszawie odbył się wernisaż wystawy fotograficznej Pawła Kurzawskiego „IMAGINARIUM – w hołdzie Bohaterom Powstania Warszawskiego”.

Fotogramy przedstawiają najciekawsze sceny z rekonstrukcji historycznych, które odbyły się w bieżącym roku we Wrocławiu i Zduńskiej Woli. Celem wrocławskiego widowiska pt. „Godzina W” było przybliżenie mieszkańcom Wrocławia historycznych wydarzeń mających miejsce na początku i w trakcie Powstania Warszawskiego. W rekonstrukcji wzięło udział 120 rekonstruktorów umundurowanych stosownie do formacji, których działania odtwarzali. Rekonstruktorzy wykorzystali niezwykle rzadkie dziś, a i budzące zainteresowanie pojazdy historyczne: transporter piechoty SDKfz, mina samobieżna Goliath, armata przeciwpancerna pak 36, samochód sztabowy Kübelwagen, moździerz 81mm i Katenkraft ciagnik altyleryjski.
Zduńskowolskie widowisko realizowane w murach opuszczonej kamienicy, w której wzięło udział kilkudziesięciu rekonstruktorów, ukazywało walkę Powstańców o warszawską Starówkę. Rekonstrukcja była jednym z punktów programu uroczystości odsłonięcia tablicy pamiątkowej z nazwiskami 36 zduńskowolan, którzy dzielnie walczyli w Powstaniu Warszawskim.

Prezentowane na wystawie fotografie sprawiają wrażenie autentycznych. Zrobiły ogromne wrażenie na przybyłych na wernisaż gościach i zainspirowały do ciekawych rozmów między tymi, którzy w Powstaniu Warszawskim brali udział i tymi, którzy powstańcze wydarzenia rekonstruują. Wystawa, której patronuje Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej oraz Fundacja Polskiego Państwa Podziemnego składa się z dwóch części: pierwsza dotyczy działań członków Grupy Rekonstrukcji Historycznej Festung Breslau wcielających się w rolę Niemców. Część druga wystawy to fotogramy ukazujące poszczególne epizody akcji Powstańców Warszawskich.

Organizacji wystawy obejmującej fotografię Pawła Kurzawskiego podjęła się zduńskowolska Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Chrobry I” oraz Stowarzyszenie Historyczne Tradycji Oręża Polskiego i Europejskiego „Chrobry I”. Na wernisażu pojawili się oprócz zainteresowanych warszawiaków kombatanci, dla których wystawa była wielkim przeżyciem, Obecne były także grupy rekonstrukcyjne „Chrobry I”, „Parasol” oraz „Miotła” prezentujące się w pełnym umundurowaniu.

Wystawę „Imaginarium…” będzie można zobaczyć w marcu 2012 r. w Muzeum Dulag 121 w Pruszkowie.

Skip to content