menu

„Świadectwo” – koncert w rocznicę 13 grudnia 1981 r. w Muzeum Dulag 121

„Świadectwo” – koncert w rocznicę 13 grudnia 1981 r. w Muzeum Dulag 121

13 grudnia 2011
18:00
Muzeum Dulag 121

Na program koncertu złożą się m.in. pieśni śpiewane przez bardów stanu wojennego: Przemysława Gintrowskiego: Powrót, Margrabia Wielopolski, Karol Levittoux, Przyjaciół nikt nie będzie mi wybierał, Czy poznajesz mnie moja Polsko i Guziki do tekstu wiersza Zbigniewa Herberta oraz nieżyjącego już, niezapomnianego Jacka Kaczmarskiego: Pierestrojka w KGB, Rozbite oddziały, Listy, Nasza klasa, Przejście Polaków przez Morze Czerwone, Zesłanie studentów, Zmartwychwstanie Mandelsztama, Opowieść pewnego emigranta i oczywiście słynne Mury.

Trudno jest uwierzyć, że ludzie którzy przyszli na świat po 13 grudnia 1981 r. od dawna są już dorośli i mają już często swoje dzieci. Groza czasów wojny z narodem pokrywa się szacowną patyną historii. Był to czas niezwykle ważny dla narodu polskiego zarówno w aspekcie heroicznym, ale też w tym codziennym i zwyczajnym. Czy w tamtym okresie zdaliśmy ważny egzamin jako naród?

W 30. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego pieśni – symbole tamtych czasów zaśpiewa urodzony pod koniec lat 80. artysta, który stan wojenny zna tylko z opowieści, ale być może wspomnienia i refleksje, które wywoła swoim koncertem przybliżą nas do odpowiedzi na to pytanie. A dla młodych niepamiętających tamtych czasów koncert będzie nie tylko artystycznym przeżyciem lecz także lekcją historii i powodem do przemyśleń nad ideą solidarności.

13 grudnia 2011 r. – godzina 18.00 Piotr Kajetan Matczuk „Świadectwo”
Muzeum Dulag 121 zaprasza do swej siedziby w Pruszkowie, przy ul. 3 Maja 8a, o godzinie 18.00. Wstęp bezpłatny.

Piotr Kajetan Matczuk – pianista, autor piosenek. Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Gdańskim oraz studium muzycznego w klasie fortepianu Elżbiety Lickiewicz. Twórca muzyki do tekstów polskich poetów doby romantyzmu. Autor i wokalista programu „Rozmowa z piramidami”. Koncertował m.in. z Mirosławem Czyżykiewiczem, Stanisławem Soyką, Janem Kondrakiem i Federacją. Wraz z aktorami teatrów warszawskich: Stanisławem Górką oraz Wojciechem Machnickim gra w spektaklach w reżyserii Jacka Pechmana. Współpracował z Radiem Gdańsk. Występował w kraju i za granicą, m.in. w Berlinie, Monachium i Rzymie. Śpiewał również w języku włoskim współpracując z Roberto Ruggierim.

 

Skip to content