menu

Nowy cykl spotkań „Literatura i Historia”

Nowy cykl spotkań „Literatura i Historia”

15 marca 2012
18:00
Muzeum Dulag 121

Spotkanie poświęcone Józefowi Czechowiczowi, poecie związanemu z II Awangardą, zatytułowaliśmy cytatem z wiersza poety „Ja bombą trafiony w stallach…”. Cytat ten stał się zapowiedzią jego tragicznej śmierci podczas pierwszego bombardowania Lublina. Przyjrzymy się katastroficznym zwiastunom historii w twórczości tego poety dwudziestolecia międzywojennego.

Podczas czwartkowego wieczoru zaprezentowany zostanie film dokumentalno – biograficzny „Nuta człowiecza” poświęcony życiu i twórczości Józefa Czechowicza. O poecie i pracy nad filmem opowie jego autorka, pani Hanna Zofia Etemadi. Fragmenty poezji i dzienników Czechowicza recytować będzie aktor telewizyjny i teatralny, pan Piotr Rzymyszkiewicz.

Spotkania z cyklu „Literatura i historia” odbywać się będą systematycznie, w każdy ostatni piątek miesiąca. Kierujemy je do wszystkich zainteresowanych literaturą i historią, a także tematem przenikania i oddziaływania na siebie tych dwóch sfer ludzkiego działania. W czasie wieczornych spotkań rozmawiać będziemy z historykami i literatami. Szukać będziemy odpowiedzi na pytania, wśród których znajdą się między innymi: w jaki sposób historia oddziałuje na literaturę, jak w nią przenika, jak literatura kształtuje wzorce ludzkich zachowań, które wpływają na losy historii.

<foto;315;c>

Skip to content