menu

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych – w relacji wysłannika Muzeum Dulag121

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych – w relacji wysłannika Muzeum Dulag121

Dnia 1 marca obchodziliśmy po raz drugi Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który poświęcony był żołnierzom podziemia antykomunistycznego, którzy po 1945 roku nie złożyli broni i walczyli dalej o niepodległą Polskę.

O godzinie 12 miały miejsce centralne obchody przed Grobem Nieznanego Żołnierza z udziałem prezydenta Polski Bronisława Komorowskiego i marszałek Sejmu Ewy Kopacz, a także reprezentacji stowarzyszeń kombatanckich, grup rekonstrukcyjnych, harcerzy oraz szkół m. in. z Brwinowa, reprezentujących nasz Powiat. Uroczystej zmianie wart towarzyszyło złożenie kwiatów na Grobie Nieznanego Żołnierza.

Od godziny 11 do godziny 19, na terenie Dworca Warszawa Centralna stowarzyszenie „Studenci dla Rzeczpospolitej” zorganizowało happening. Na III peronie „wyrósł” las i w specjalnym pomieszczeniu powstało obozowisko partyzanckie. Można tam było spotkać członków Grupy Rekonstrukcyjnej „Radosław”, którzy przebrani w historyczne mundury z epoki opowiadali o historii zaciekawionym warszawiakom i przyjezdnym. Rozdawane były także ulotki informuje o święcie i o historii żołnierzy wyklętych.

Późnym popołudniem w 17. różnych miejscach stolicy zostały złożone kwiaty pod tablicami pamiątkowymi i w miejscach związanymi z tą historią. Były to m. in. Cmentarz Służewiecki i pomnik ofiar terroru komunistycznego z lat 1944-1956 przy kościele św. Katarzyny, „Łączka” na Powązkach i Cmentarz Bródnowski, więzienie mokotowskie i gmach b. MBP przy ul. Koszykowej.

O godzinie 19:30 na Placu Piłsudskiego pod Grobem Nieznanego Żołnierza odbyły się uroczystości zorganizowane przez Społeczny Komitet Obchodów Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, w skład którego wchodziło ponad 40 różnych organizacji. Po krótkim przemówieniu historyka, profesora Jana Żaryna odczytano Apel Poległych i złożono kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza. Na zakończenie uroczystości z przybyłych na nią warszawiaków uformował się pochód, który Krakowskim Przedmieściem przeszedł do Archikatedry św. Jana, gdzie odprawiono Mszę Świętą w intencji „Żołnierzy Wyklętych” – Niezłomnych.

Skip to content