menu

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

1 marca obchodzimy państwowe święto poświęcone pamięci Żołnierzy Wyklętych. Zostało ustanowione na mocy ustawy z dnia 3 lutego 2011 roku.

Święto ma na celu oddanie hołdu żołnierzom, którzy najpierw walczyli o Wolną Polskę z okupantem sowieckim, a potem także z narzuconym reżimem komunistycznym, już zakończeniu działań wojennych. Za wierność swoim ideałom przyszło im niejednokrotnie zapłacić najwyższą cenę – życia. Ci, którym udało się przeżyć wojnę, przez kolejne lata żyli z piętnem „bandytów” i „faszystów” nadanym im przez komunistyczną propagandę, byli więzieni i szykanowani.
Proponujemy włączyć się w warszawskie obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W czwartek, 1 marca o godzinie 12 przed Grobem Nieznanego Żołnierza odbędą się centralne obchody z udziałem prezydenta Bronisława Komorowskiego. Kwiaty zostaną złożone także przy murze więzienia mokotowskiego oraz na grobie cichociemnego, oficera Armii Krajowej oraz WiN Adama Boryczki na Cmentarzu Powązkowskim.

Ciekawą i nietypową propozycję uczczenia pamięci Żołnierzy Wyklętych przygotowało dla młodych ludzi stowarzyszenie Studenci dla Rzeczpospolitej, które organizuje 1 marca happening na Dworcu Centralnym. W ciągu dnia, od godziny 9 do 22 na peronie III będzie rósł las i zaaranżowane zostanie miejsce spoczynku jednego z leśnych oddziałów Żołnierzy Wyklętych.

Skip to content