menu

1 września 1939 roku – czy mogło być inaczej?

1 września 1939 roku – czy mogło być inaczej?

07 września 2012
18:00
Muzeum Dulag 121

7 września zapraszamy do Muzeum Dulag 121 na wieczór historyczno-muzyczny poświęcony II wojnie światowej: przyczynom jej wybuchu i tragedii narodu polskiego. Złożą się na niego: koncert krakowskiego zespołu DUCH połączony z wizualizacjami VJa Grzegorza Langnera, wystawa „Gdy Polska powiedziała – NIE!”.

– Godz. 18:00 – koncert zespołu DUCH połączony z wizualizacjami tworzonymi przez Grzegorza Langnera. Obrazy poświęcone będą tematyce II wojny światowej.
Zespół DUCH powstał na początku 2010 roku w Krakowie. Grupa skupiła młodych muzyków, których twórczość opiera się na gatunkach muzyki alternatywnej, głównie trip-hopie, nadając muzyce akustycznej nowy wymiar. DUCH łączy w sobie klasyczne instrumentarium (instrumenty smyczkowe) z nowoczesnym mocnym brzmieniem, stylistyką i ekspresją sceniczną. Zespół znalazł idealny sposób na pogodzenie inspiracji twórczością kompozytorów muzyki klasycznej – Arvo Pärta, Henryka Mikołaja Góreckiego, Wojciecha Kilara – z fascynacją brzmieniem i działalnością ikon współczesnej elektroniki i muzyki alternatywnej, jak Björk, Sigur Rós, Tool, Squarepusher, U.N.K.L.E., czy Massive Attack.

Zespół DUCH wystąpił m.in. na antenie TVP2, w Studio im. Agnieszki Osieckiej na antenie Radiowej Trójki, na scenach festiwalowych (SlotArt Festiwal 2011, Slot Fest „O Wschodzie”, Festiwalu Rozstaje 2011. DUCH jest laureatem nagród i wyróżnień m.in. Festiwalu Piosenki Studenckiej, Festiwalu im. Marka Grechuty „Korowód” (2010 i 2011), festiwalu FAMA, festiwalu Talenty Małopolski, Otwartego Przeglądu Artystów Kreatywnych „Na Opak”.

Podczas koncertu zespół zaprezentuje absolutnie nowy materiał z drugiego długogrającego albumu zatytułowanego „AKUSTRONIKA”. Na płycie znajdują się autorskie kompozycje z tekstami inspirowanymi tomem wierszy „Antologia Spoon River” amerykańskiego poety Edgara Lee Masters’a.
Gatunek: Alternatywna / Muzyka akustyczna / Trip Hop
GRZEGORZ LANGNER:

Zajmuje się grafiką komputerową oraz vj-owaniem (sztuką miksowania obrazów).

Podczas koncertu będzie konfrontował specyficzne brzemienia zespołu DUCH z obrazami II wojny światowej. Sztuka obrazu poprzez swój dynamizm oraz manipulację efektami stanie się doskonałym uzupełnieniem koncertu, wzbogacającym go symbolicznie.

– Przerwa na kawę, herbatę i rozmowy.

– Godz. 19:30 – pokaz fragmentu inscenizacji „Przemówienia Ministra Józefa Becka w Sejmie RP
z dnia 5 maja 1939 roku”.

Rekonstrukcja przemówienia ministra Becka była zorganizowana w Gmachu Sejmu w dniu 30 maja 2009 roku. Fragment filmu pochodzi z transmisji reżyserowanej przez Antoniego Bartkiewicza, emitowanej w TVP Info.

– Godz. 20:00 – zwiedzanie wystawy „Gdy Polska powiedziała – NIE!”.

Wystawa planszowa została zorganizowana w 2009 roku przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych w ramach obchodów 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Eksponowana była przed gmachem Sejmu RP w maju i czerwcu 2009 r. a jej dopełnieniem była rekonstrukcja historyczna „Przemówienia Ministra Józefa Becka w Sejmie RP 5 maja 1939 roku”, zorganizowana
w Gmachu Sejmu w dniu 30 maja 2009 roku.

Wystawa „Gdy Polska powiedziała – NIE!” kompleksowo przybliża i tłumaczy kształtowanie polsko-niemieckich stosunków politycznych w latach 1918-1939. Wymowa wystawy sprowadza się do przedstawienia kierunków polityki Państwa Polskiego mających na celu utrzymanie pokojowego status quo w Europie w obliczu narastania przeciwieństw na osi Berlin – Moskwa. Jednym z celów wystawy jest ukazanie różnicy między realistyczną i zdecydowaną polityką Państwa Polskiego, a polityką ustępstw prowadzoną przez Państwa Zachodnie wobec Niemiec.

Scenariusz wystawy: prof. Tadeusz Kondracki, Instytut Historii PAN
dr Jan Tarczyński, Instytut Polski i Muzeum im. Gen. W. Sikorskiego w Londynie

Skip to content