menu

Za nami kolejne spotkanie z cyklu Literatura i Historia

Za nami kolejne spotkanie z cyklu Literatura i Historia

W ostatni piątek miesiąca, 30 listopada odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Literatura i Historia”. Wieczór poświęciliśmy pamięci Janusza Krasińskiego, wybitnego pisarza, prozaika i dramatopisarza, który był więźniem obozu Dulag 121.

Na spotkaniu zgromadzili się liczni przyjaciele i miłośnicy twórczości niedawno zmarłego pisarza. Wspomnienia o Januszu Krasińskim snuł Krzysztof Zarzecki – tłumacz i wieloletni przyjaciel. Szczególnym gościem wieczoru była Barbara Krasińska, żona pisarza. Oprócz wysłuchania wspomnień mieliśmy okazję zobaczyć poruszający film Joanny Żamojdo pt. „Janusz Krasiński. Cenzurowany życiorys”. Został zrealizowany z udziałem Janusza Krasińskiego, który odbył wizyty w miejscach ważnych dla jego historii i podzielił się z widzami swoimi uwikłanymi losami. Nie ominęło go trudne doświadczenie pobytu w obozach Dulag 121, Auschwitz-Birkenau, Hersbruck, Dachau . Jako młody, 19 letni chłopak został po powrocie do Polski skazany na 15 lat więzienia za rzekome szpiegostwo na rzecz USA. To wszystko sprawiło, że zyskał szczególną perspektywę, która pozwalała mu z wielką przenikliwością poruszać w swojej twórczości tematy dotyczące historii najnowszej. Ukazywał indywidualne i zbiorowe cierpienia Polaków w latach II wojny światowej, nazizmu i komunizmu.

Piątkowe spotkanie było okazją do ożywionych rozmów o historii Polski i refleksji nad dzisiejszymi lekturami młodych ludzi.

Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkania z cyklu „Literatura i Historia”.

Skip to content