menu

Spotkanie „Literatura i Historia” poświęcone F. Ossendowskiemu za nami

Spotkanie „Literatura i Historia” poświęcone F. Ossendowskiemu za nami

W piątkowy wieczór, 12 lipca w siedzibie Muzeum odbył się niezwykle ciekawy wieczór poświęcony postaci Ferdynanda Antoniemu Ossendowskiego. O pisarzu, związanym w ostatnich latach swojego życia z naszym regionem opowiadał obdarzony niezwykłym talentem gawędziarskim Witold Szirin Michałowski.

Gościem naszego spotkania był Witold Szirin Michałowski, pisarz i podróżnik, znawca życia i twórczości F. Ossendowskiego. Jego opowieść o bardzo znanym i cenionym w dwudziestoleciu międzywojennym, a odkrytym ponownie po 1989 r. pisarzu – autorze znanej monografii o Leninie, pełna dygresji i malowniczych opisów bardzo zaciekawiła przybyłych na spotkanie.

Dodatkowo prelekcję ubogaciły przepiękne zdjęcia Syberii i Mongolii, którą przemierzał Ferdynand Ossendowski, i dzięki nim opowieść naszego gościa zyskała wspaniałe tło.

W drugiej części spotkania zgromadzonym licznie gościom został wyświetlony film o baronie Romanie von Ungernie – generale carskiej Rosji, przyjacielu Ossendowskiego, który był nieprzejednanym wrogiem bolszewickiej rewolucji i walczył o proklamowanie teokratycznej Monarchii Mongolskiej. Z pewnością ta mało znana w Polsce postać warta jest tego, aby przybliżyć ją szerszemu gronu.

Zapraszamy do galerii foto.

Skip to content