menu

Spotkanie zwycięzców konkursu „Makieta naszej miejscowości”

Spotkanie zwycięzców konkursu „Makieta naszej miejscowości”

W czwartek, 27 czerwca, tuż przed zakończeniem roku szkolnego gościliśmy w Muzeum zwycięskie grupy naszego konkursu „Makieta naszej miejscowości”. Drużyny ze Szkół Podstawowych nr 9 i nr 2 z Pruszkowa, oraz z Młochowa i Ruśca wzięły udział w grze terenowej „Ucieczka”.

Zdobywcy I miejsca w konkursie – czyli grupa ze Szkoły Podstawowej nr 9 w Pruszkowie, która wykonała makietę Żbikowa z 1917 r.– odbyli spotkanie z Wojciechem Zasadni, twórcą muzealnej makiety obozu Dulag 121. Mieli okazję poznać tajniki pracy artysty i zapytać o szczegóły związane z wykonaniem różnych elementów makiety. Pan Wojciech dokładnie opowiedział o długim przygotowaniu do pracy: wykonywaniu fotografii, mierzeniu budynków i zbieraniu informacji na temat obiektów, które już nie istnieją. Pokazywał swoje szkice i dokumenty dotyczące zabytkowych budynków. Ciekawi młodzi twórcy Żbikowskiej makiety dopytywali o kolejny etap pracy, czyli budowanie obiektów: jakich programów graficznych używał artysta do projektowania, jakich materiałów i technik malowania. Pan Wojciech zdradził swój sposób na zrobienie dużej liczby wagoników kolejowych – w masie plastycznej wytłoczył kształt gotowego wagonu, a następnie do tej formy wlewał żywicę poksydową. Uczniowie mogli spróbować zrobić drzewa z drutu – podobne do tych, które umieszczone są na makiecie. Wszyscy uczestnicy spotkania byli pod dużym wrażeniem najmniejszych elementów makiety, czyli 9 milimetrowych postaci ludzkich. Ponad 4 tysiące ręcznie malowanych postaci jest umieszczonych na całej makiecie: pod halami, na torach, a nawet w wagonach towarowych.

W południe rozpoczęliśmy z pozostałymi grupami grę terenową na obszarze dawnego obozu Dulag 121. Przenieśliśmy się w czasie do jesieni 1944 r., gdy istniał obóz i weszliśmy w rolę sanitariuszy, którzy udzielali pomocy więźniom. 6 drużyn wraz z opiekunami miało na celu odnaleźć ukrywającego się rannego powstańca i pomóc mu w ucieczce z obozu. Zadanie to nie należało do łatwych, ale uczestnicy gry z wielkim zaangażowaniem podjęli tę próbę. Po drodze musieli wykonać wiele zadań, które doprowadziły ich do ostatecznej wskazówki zawierającej miejsce ukrycia powstańca. Spotykali strażników niemieckich oraz przedstawicieli polskiego personelu obozu. Musieli wykazać się wiedzą i sprytem, aby przygotować skuteczny plan ucieczki. Gra zakończyła się szczęśliwie – powstaniec został odnaleziony i wyniesiony na specjalnie przygotowanych noszach z obozu przez połączone siły kilku drużyn.
Wszystkim uczestnikom gry serdecznie gratulujemy!

Chętnych, którzy chcą przeżyć niezapomniane emocje, zapraszamy do uczestnictwa w grze „Ucieczka” we wtorek, 2 lipca 2013 o godzinie 10:30 do Muzeum Dulag 121! Zorganizujemy ją w ramach letnich zajęć Klubu Bardzo Młodego Historyka.

Galeria fotograficzna

Skip to content