menu

Drugi wykład z cyklu „Powstanie Warszawskie – dzień po dniu”.

Drugi wykład z cyklu „Powstanie Warszawskie – dzień po dniu”.

25 sierpnia 2013
16:00
Muzeum Dulag 121

Muzeum Dulag 121 serdecznie zaprasza na drugi wykład z cyklu „Powstanie Warszawskie – dzień po dniu” zatytułowany „Dni radości, dni walki”. Pan Karol Karasiewicz z Muzeum Powstania Warszawskiego opowie tym razem o powstańczych potyczkach, które miały miejsce w Warszawie i okolicach między 5-25 sierpnia; m.in. o upadku Woli i Ochoty, oblężeniu Starego Miasta, zdobyciu PAST -y, Komendy Policji oraz Kościoła Św. Krzyża, a także o nieudanych atakach na Dworzec Gdański przeprowadzonych przez siły z Żoliborza oraz Grupę „Kampinos”. Prelekcja odbędzie się w najbliższą niedzielę, 25 sierpnia o godzinie 16:00 w siedzibie Muzeum przy ulicy 3 Maja 8 A.

Tematem drugiego spotkania z Karolem Karasiewiczem z Muzeum Powstania Warszawskiego – znanemu Państwu z serii wygłoszonych w marcu tego roku wykładów na temat „Obroży” – będą wydarzenia, które rozegrały się w powstańczej Warszawie w dniach 5-25 sierpnia 1944 roku. Na początek omówione zostaną pierwsze reakcje niemieckich władz okupacyjnych na wybuch Powstania oraz pierwsze akcje pacyfikacyjne, ze szczególnym uwzględnieniem kontrofensywnych działań Korpusu Von Dem Bacha, których efektem były wzmożone walki w całej niemal Warszawie. Z wykładu dowiemy się o ich rozkładzie, punktach zapalnych, a także o działaniach oddziałów powstańczych ulokowanych poza granicami miasta: akcjach bojowych Grupy Kampinos oraz Gupy Grzymały. Bardziej szczegółowo omówione zostaną również lokalne sukcesy i porażki powstańców: upadek Woli, Ochoty, oblężenie Starego Miasta, zdobycie PAST -y przy ul. Zielnej, Komendy Policji i Kościoła Św. Krzyża przy Krakowskim Przedmieściu, nieudane ataki na Dworzec Gdański przeprowadzone przez siły z Żoliborza i Grupy „Kampinos”. Na koniec posłuchamy m.in. o powstańczej administracji cywilnej i wojskowej, Harcerskiej Poczcie Polowej, o roli Kościoła, a także o życiu kulturalnym w ogarniętej walkami stolicy.

Jeśli mają państwo ze słowem „wykład” niemiłe wspomnienia jeszcze ze szkoły, proszę się nie obawiać. Karol Karasiewicz jest znakomitym gawędziarzem, który posiłkując się mapami z czasów wojny oraz zdjęciami dokumentującymi omawiane wydarzenia potrafi w merytoryczny, ale też przystępny sposób opowiadać o historii. W wykładach z cyklu „Powstanie Warszawskie – dzień po dniu” będzie się można dowiedzieć nie tylko o poszczególnych etapach Powstania, ale też o tym w jaki sposób widzieli je walczący, dowództwo AK w kraju i rząd w Londynie, jak odnosili się do jego wybuchu sojusznicy, wrogowie oraz opinia publiczna na świecie.

Następne wykłady odbywać się będą siedzibie Muzeum Dulag 121 przy ulicy 3 Maja 8 A w kolejne niedziele września i października:

„W oczekiwaniu na pomoc”
niedziela, 8 września, godz. 16.00
„Stracone nadzieje. Puste obietnice”
niedziela, 22 września, godz. 16.00
„Znowu w niewoli…”
niedziela, 6 października, godz. 16.00

Serdecznie zapraszamy!

Skip to content