menu

Wernisaż prac Józefa Krzysztofa Oraczewskiego w Muzeum Dulag 121

Wernisaż prac Józefa Krzysztofa Oraczewskiego w Muzeum Dulag 121

W dniu wczorajszym (5.09.2013 r.) miał miejsce wernisaż wystawy „Wypędzeni – Biczowani”, na którą składają się prace Józefa Krzysztofa Oraczewskiego z cyklu „Biczowani”. Muzeum Dulag 121 po raz pierwszy w swojej historii stało się miejscem ekspozycji prac współczesnego malarstwa. Swoją osobą wernisaż zaszczyciła Starosta Pruszkowski, Pani Elżbieta Smolińska.

Licznie zgromadzeni goście przybyli na wernisaż byli pod ogromnym wrażeniem nie tylko samych obrazów, ale również ekspozycji muzealnej. Wszyscy byli zdania, że wielkoformatowe obrazy pana Oraczewskiego, pełne bolesnej i przejmującej ekspresji, doskonale komponują się z atmosferą i tematyką Muzeum Dulag 121, a co więcej – posługując się nośną metaforą i symbolem wzbogacają muzealną narrację dotyczącą tragicznych losów mieszkańców powstańczej Warszawy skazanej na wypędzenie. Po części oficjalnej wernisażu rozpoczęły się rozmowy o historii i o sztuce. Zgromadzeni goście z zainteresowaniem zwiedzali stalą muzealną ekspozycję wzbogaconą o makietę obozu Dulag 121 i kontemplowali wystawione dzieła sztuki. Miała też miejsce prezentacja filmowego zwiastuna przygotowanego w związku z wystawą przez pana Pawła Szymona Komorowskiego. Zrobił on na zebranych bardzo pozytywne wrażenie. Na koniec goście zaproszeni przez artystę do restauracji „Prowincja” na lampkę wina tam przenieśli się z rozmowami.

Wystawa malarstwa Józefa Krzysztofa Oraczewskiego zatytułowana „Wypędzeni – biczowani” jest bardzo istotnym elementem w programie obchodów 69. rocznicy Powstania Warszawskiego przygotowanym przez Muzeum Dulag 121. Eksponowana będzie do 27 września 2013 r. i można ją oglądać w godzinach otwarcia Muzeum.

Skip to content