menu

Literatura i Historia: Anna Danuta Sławińska – wspomnienia wojenne

Literatura i Historia: Anna Danuta Sławińska – wspomnienia wojenne

W niedzielę 18 stycznia w 70. rocznicę zlikwidowania obozu Durchgangslager 121 w Muzeum Dulag 121 odbyło się specjalne spotkanie z cyklu Literatura i historia poświęcone Annie Danucie Sławińskiej – sanitariuszce i tłumaczce przy komisji lekarskiej.

Anna Danuta Sławińska była wyjątkową postacią w historii obozu Dulag 121. Jako jedna z obozowych sanitariuszek, a w późniejszym okresie również tłumaczka przy niemieckiej komisji lekarskiej miała bardzo szerokie możliwości udzielania pomocy przybywającym do obozu wysiedlonym. Znając doskonale język niemiecki i mając bezpośredni dostęp do niemieckich lekarzy pomagała im dostać się na listę osób przeznaczonych do zwolnienia z obozu. W ten sposób udało jej się wyprowadzić około 120 osób samodzielnie

Podczas spotkania odbyła się promocja II wydania książki Anny Danuty Sławińskiej „Kiedy kłamstwo było cnotą” – wspomnień z pracy w obozie przejściowym w Pruszkowie 2 IX 1944-16 I 1945”. Książka ukazała się pod patronatem Muzeum Dulag 121. Wspomnienia stanowią najobszerniejsze tego typu świadectwo, jedyne w całości poświęcone tematowi pruszkowskiego obozu i do dziś dnia będące jednym z podstawowych źródeł wiedzy na temat jego funkcjonowania. W tym roku premierę miała także książka wspomnieniowa poświęcona przeżyciom autorki z Powstania Warszawskiego „Przeżyłam to. Wola 1944”. O obu książkach i osobie autorki zajmująco opowiadała jej córka Bożena Sławińska. Goście Muzeum wysłuchać mogli również obszernych fragmentów z obu książek czytanych przez aktorki Lucynę Malec i Ewę Ziętek.

Książki Anny Danuty Sławińskiej „Kiedy kłamstwo było cnotą” Gondwana 2015 i „Przeżyłam to. Wola 1944” są do kupienia w Muzeum Dulag 121.

Skip to content