menu

Garść wspomnień o pruszkowskich Żydach

Garść wspomnień o pruszkowskich Żydach

30 kwietnia 2015
18:00
Muzeum Dulag 121

„Tutejsi” (2012 r.) to film dokumentalny, w którym zderzone zostały ze sobą obrazy współczesnego miasta – Pruszkowa z relacjami i archiwaliami dotyczącymi życia tutaj przed II wojną światową i w latach po niej. W dokumencie usłyszymy o tym, jak kiedyś bawiły się dzieci i czy w szkole, na podwórku miało znaczenie, czy jest się Żydem czy nie. Poznamy historię szewca, który organizował w parku tańce na dechach. Dowiemy się, czym były „polskie kajzery” i gdzie można było kupić pierwszorzędne pierniki (takich podobno teraz nie ma). U kogo robiły zakupy ubogie pruszkowskie rodziny? A kto reklamował chrześcijańskie sklepy i restauracje? Czy ktoś z żydowskiej społeczności Pruszkowa pozostał w mieście po wojnie? I jak wspominają to miejsce ci, którzy wyjechali? Film opowiadając o stosunkach jakie panowały w mieście w czasach przed i powojennych.

Alicja Placha-Vasilevska, reżyser filmu, jest pruszkowianką, absolwentką Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie studiów i już po ich zakończeniu brała udział i organizowała wyprawy badawcze w różne rejony Polski, poświęcone badaniom nad pamięcią o Żydach i Zagładzie. Jest współzałożycielką pracowni naukowej Archiwum Etnograficzne przy UW, współpracowała z Muzeum Historii Żydów Polskich. Od 2008 roku zajmuje się realizacją filmów dokumentalnych i innych form video. W 2011 roku otrzymała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na realizację projektu dokumentującego wspomnienia o pruszkowskich Żydach. Efektem tej pracy jest film „Tutejsi”.

Po spotkaniu zapraszamy Państwa do skosztowania słodkiej potrawy żydowskiej, paschy, którą przygotuje dla nas warszawska restauracja „Pod Samsonem” znana z serwowania żydowskiej kuchni.

Serdecznie zapraszamy.

Skip to content