menu

Noc Muzeów w Muzeum Dulag 121

Noc Muzeów w Muzeum Dulag 121

Już po raz piąty drzwi Muzeum Dulag 121 zostały szeroko otwarte dla zwiedzających podczas Europejskiej Nocy Muzeów. Od godziny 17 aż do 2 w nocy na odwiedzających Muzeum Dulag 121 czekała stała ekspozycja muzealna poświęcona historii pruszkowskiego Dulagu 121 a także moc specjalnie na tę noc przygotowanych atrakcji. Łącznie w Noc Muzeów odwiedziły nas 623 osoby.

Od godziny 17. chętni śmiałkowie mogli wziąć udział w grze przestrzennej „Odkryj II RP”. Podzieleni na zespoły mieli za zadanie wcielić się w międzywojennych przedsiębiorców i wykonać jak największą liczbę zadań związanych z polskim przemysłem. Trwające trzy godziny zmagania zakończyły się o godz. 20., a zwycięskiemu zespołowi udało się zrealizować ponad 30 zadań!

Także od godziny 17. działała stołówka robotnicza, przygotowana przez pruszkowską restaurację „Ucieranie Treści”, serwująca niecodzienne specjały: zupę szczawiową, pierogi z soczewicą i boczkiem, czekoladową leguminę oraz oranżadę. Zainteresowaniem odwiedzających cieszyło się również stoisko strzelców z Jednostki Strzeleckiej nr 1025 z Pruszkowa, którzy przygotowali specjalny pokaz swoich umiejętności oraz demonstrowali wyposażenie wojsk lądowych i specjalnych.

Dużą atrakcją wieczoru okazał się koncert Orkiestry Dętej „Pruszkowianka”, która wystąpiła z koncertem polskich pieśni patriotycznych. Koncert „Muzyczna Historia Polski”, odbywający się pod pomnikiem „Tędy przeszła Warszawa”, zgromadził liczną publiczność.

Zainteresowaniem gości Muzeum Dulag 121 cieszyła się stała ekspozycja muzealna prezentująca historię wojennych losów wypędzonych warszawiaków. Wśród zwiedzających nasze Muzeum nie zabrakło młodzieży, osób starszych, rodzin z dziećmi, a także zaprzyjaźnionych z Muzeum świadków historii. Wielu było także zainteresowanych czasową wystawą plenerową poświęconą „Obrazom z życia mieszkańców Stolicy podczas Powstania Warszawskiego 1944”, prezentującą fotografie ze zbiorów Archiwum Państwowego w Warszawie przygotowaną przez Fundację Artbarbakan.

Najwytrwalsi uczestnicy Nocy Muzeów wzięli udział w 2 nocnych spacerach tematycznych po terenie dawnego obozu Dulag 121. Pierwszy z dwóch spacerów, który spod budynku Muzeum startował o godzinie 22. zgromadził ponad 100 osób, a drugi, który wyruszył równo o północy, okazał się być bardziej kameralny, ale równie udany. Uczestnicy spacerów mieli okazję nie tylko dotrzeć do miejsc na co dzień niedostępnych, ale również zapoznać się z niezwykłą historią budynków i miejsc położonych na terenie dawnego obozu Dulag 121.

Ostatni goście wyszli z Muzeum Dulag 121 o godzinie 2 w nocy i zapowiadali, że z chęcią powrócą. Wśród tych, którzy nas odwiedzili byli tacy, którzy opowiedzieli nam historie swoich krewnych, często już nieżyjących, którzy przeszli przez obóz Dulag 121.

Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy nas odwiedzili w tę świąteczną dla muzeów noc. Mamy nadzieję, że będą do nas wracać i korzystać z naszej oferty.

Pragniemy też w tym miejscu podziękować tym, którzy pomogli nam przy organizowaniu tego przedsięwzięcia. I tak dziękujemy wolontariuszom, którzy odsługiwali punkty gry „Odkryj II RP”, Karolowi Michalczykowi, Marcinowi Batoremu, Annie Staniszewskiej, Wiktorii Dudziak, Tomkowi Chorańskiemu, Mateuszowi Kozickiemu, Maciejowi Sadeckiemu, Łukaszowi Maciejewskiemu, Annie i Julicie Szumnym, Michałowi Stacherze, Michałowi Tycowi, Patrycji Kuch, Wojciechowi Piotrowskiemu, Oliwii Filipowicz, Wojciechowi Kalecie, Kamilowi Ratyńskiemu i Rafałowi Żołędowskiemu. Dziękujemy Muzeum Historii Polski za wypożyczenie gry i przeprowadzenie warsztatów dla wolontariuszy. Dziękujemy Fundacji Artbarbakan za wypożyczenie wystawy poświęconej Powstaniu Warszawskiemu i Panu Ryszardowi Zalewskiemu za wypożyczenie i montaż stelaża umożliwiającego jej prezentację. Dziękujemy restauracji pruszkowskiej „Ucieranie Treści” za zorganizowanie stołówki robotniczej i serwowanie międzywojennych potraw. Jednostce Strzeleckiej 1025 dziękujemy za zorganizowanie pokazów i prezentację sprzętu militarnego. Panom Dariuszowi Jańczy i Robertowi Bąkiewiczowi z oddziału pruszkowskiego Polski Niepodległej za pomoc techniczną i transportową. Panu Szymonowi Kucharskiemu za poprowadzenie spacerów nocnych po terenie dawnego obozu Dulag 121. Dziękujemy też bardzo serdecznie Orkiestrze Dętej „Pruszkowianka” za piękny koncert pod Pomnikiem „Tędy przeszła Warszawa” a jej kierownikowi panu Adamowi Malcherkowi za prowadzenie koncertu i jego przygotowanie. Dziękujemy też Millennium Logistik Parks za umożliwienie nam realizacji przedsięwzięcia na terenie firmy i panom ochroniarzom za opiekę na jej terenie.

Pozostaje tylko zaprosić na przyszłoroczną Noc Muzeów i do obejrzenia galerii fotograficznej z tegorocznej imprezy.

Skip to content