menu

„Bohaterowie bez grobów, bohaterowie bez imion” – relacja ze spotkania w Muzeum Dulag 121

„Bohaterowie bez grobów, bohaterowie bez imion” – relacja ze spotkania w Muzeum Dulag 121

W czasie spotkania gościliśmy w Muzeum prezesa Fundacji Niezłomni im. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” Pana Wojciecha Łuczaka, który przybliżył działania Fundacji na przykładzie prac ekshumacyjnych żołnierzy III Brygady Wileńskiej Narodowego Zjednoczenia Wojskowego prowadzonych we wsi Gajrowskie na Mazurach, a także opowiedział o innych działaniach Fundacji, m. in. o projekcie „Niezłomny jest w Tobie” oraz o tworzeniu bazy materiału genetycznego DNA. Prelekcji towarzyszyła prezentacja multimedialna będąca rozwinięciem w/w zagadnień.

Temat prelekcji spotkał się z dużym zainteresowaniem publiczności. Wśród pytań znalazły się m. in. te o przebieg prac ekshumacyjnych prowadzonych na „Łączce”, o procedury związane z ustalaniem tożsamości ofiar oraz o ich efektywność i miarodajność, o to. gdzie poza prezentowanymi miejscowościami prowadzone były działania Fundacji i w jakich miejscach są planowane kolejne ekshumacje, a także wiele innych pytań.

Spotkanie było interesującym uzupełnieniem obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” obchodzonego w Powiecie Pruszkowskim w dniach 28 lutego -1 marca 2015 r.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć ze spotkania.

Skip to content