menu

Zmarła Helena Russyan, ps. „Helena”, uczestniczka Powstania Warszawskiego, mieszkanka Pruszkowa

Zmarła Helena Russyan, ps. „Helena”, uczestniczka Powstania Warszawskiego, mieszkanka Pruszkowa

Z żalem zawiadamiamy, że w dniu 3 czerwca 2015 roku w wieku 98 lat zmarła Helena Russyan z d. Dudek, ps. „Helena”, uczestniczka Powstania Warszawskiego.

Msza św. pogrzebowa zostanie odprawiona jutro, 9 czerwca o godz. 13:30 w Kościele pw. św. Józefa w Pruszkowie przy ul. Helenowskiej 3. Pogrzeb odbędzie się na Cmentarzu Parafialnym Kościoła pw. św. Kazimierza w Pruszkowie przy ul. Cmentarnej, wejście od strony ul. Plantowej.

Helena Russyan urodziła się 10 lipca 1917 r. w Humnisku, była mieszkanką Warszawy, w czasie okupacji zaangażowała się w konspirację w szeregach Armii Krajowej jako sanitariuszka w Sanitariacie Okręgu Warszawskiego „Bakcyl”. W Powstaniu Warszawskim pełniła funkcję sanitariuszki w pułku „Baszta” na Mokotowie, od 20 sierpnia 1944 roku została przydzielona do kompanii „Krawiec” batalionu „Ryś” na Dolnym Mokotowie i pomagała w Szpitalu Elżbietanek i w szpitalu polowym przy ulicy Misyjnej 1.

Po zakończeniu Powstania na Mokotowie wyszła z Warszawy z ludnością cywilną, trafiła do obozu przejściowego Dulag 121 w Pruszkowie, skąd została wywieziona do obozu pracy w Sorau (obecnie Żary). Po wojnie aż do śmierci mieszkała w Pruszkowie. Za udział w Powstaniu Warszawskim została odznaczona Warszawskim Krzyżem Powstańczym.

Jej biogram dostępny jest w przygotowanym przez Muzeum Dulag 121 „Słowniku mieszkańców Powiatu Pruszkowskiego w Powstaniu Warszawskim. Tom 1”. Zachęcamy również do przeczytania wywiadu z 2008 roku przeprowadzonego przez Muzeum Powstania Warszawskiego: http://ahm.1944.pl/Helena_Russyan.

Podczas obchodów 70. rocznicy Powstania Warszawskiego w Powiecie Pruszkowskim pani Helena Russyan jako jedna z dziewięciu żyjących uczestników Powstania Warszawskiego związanych z Powiatem Pruszkowskim osobiście odebrała „Słownik mieszkańców Powiatu Pruszkowskiego w Powstaniu Warszawskim”.

 

 

 

Skip to content