menu

Bazyliszek z Krzywego Koła – trzeci dzień ferii w Muzeum Dulag 121

Bazyliszek z Krzywego Koła – trzeci dzień ferii w Muzeum Dulag 121

Czy można poznać historię Warszawy poprzez dawne legendy i baśnie? Gdzie toczy się akcja legendy o Bazyliszku? Komu udało się pokonać mitycznego stwora i jak tego dokonał? Na te i inne pytania szukali odpowiedzi uczestnicy „Ferii z historią” podczas zajęć w Muzeum Dulag 121 w dniu 15 lutego.

Zajęcia rozpoczęły się od pokazu slajdów, dzięki któremu poznaliśmy różne wyobrażenia Bazyliszka – chimery będącej bohaterem jednej z legend warszawskich. Mityczny stwór zamieszkiwał staromiejskie podziemia i piwnice strzegąc ukrytego tam skarbu. Bazyliszek budził lęk wśród mieszkańców średniowiecznej Warszawy, gdyż jednym spojrzeniem zamieniał w kamień wszystkie żywe istoty. Gdy w przepastnych piwnicach zaginęły dzieci lokalnego kowala, społeczność warszawska postanowiła ostatecznie rozprawić się z Bazyliszkiem – znaleziono śmiałka, który podstępem zgładził stwora używając do tego celu lustra.

Odszukaliśmy na mapie Warszawy ulicę Krzywe Koło, gdzie znajdowały się podziemia i piwnice, których strzegł Bazyliszek oraz dowiedzieliśmy się, że wszystkie dawne warszawskie baśnie i legendy związane są z konkretnymi miejscami, które można odszukać i odwiedzić np.: podczas wycieczki do stolicy.
Legenda o Bazyliszku stała się także tematem warsztatów plastycznych, podczas których w technice kolażu stworzyliśmy ilustracje obrazujące mitycznego stwora. Po warsztatach nagraliśmy także krótkie scenki filmowe – każdy mógł opowiedzieć do kamery o tym, jak wyobraża sobie postać Bazyliszka. Jednak najwięcej zabawy było z teatrzykami cieni. Nie tylko samodzielnie tworzyliśmy postacie do przedstawienia, ale także udało nam się zaprezentować legendę o Bazyliszku zgromadzonej widowni.

Wszystkim uczestnikom „Ferii z historią” serdecznie dziękujemy za wspólną zabawę. Zapraszamy na drugi tydzień zajęć, który rozpoczyna się w poniedziałek, 20 lutego o godz. 11:00.

Skip to content