menu

Obchody 73. rocznicy Powstania Warszawskiego w Pruszkowie

Obchody 73. rocznicy Powstania Warszawskiego w Pruszkowie

30 lipca, przy Pałacyku Sokoła odbył się koncert „Cały Pruszków śpiewa (nie)zakazane piosenki!”, który zainaugurował pruszkowskie obchody 73. rocznicy Powstania Warszawskiego.  Organizatorami byli Powiat Pruszkowski, Muzeum Dulag 121 i organizacja Strzelcy Rzeczpospolitej. Przed głównym występem w parku, kapela Kapsell przemierzyła niemal cały Pruszków, zatrzymując się w kilku miejscach i śpiewając powstańcze piosenki. Pruszkowianie mogli razem z nimi pośpiewać m.in. takie znane utwory jak: „Pałacyk Michla”, „Hej chłopcy bagnet na broń” i wiele innych. Piosenkom, śpiewanym podczas koncertu głównego, towarzyszyły także krótkie inscenizacje historyczne zaprezentowane przez rekonstruktorów ze Strzelców Rzeczpospolitej przedstawiające epizody powstańcze.

Tradycyjnie, 1 sierpnia o godz. 17. nastąpi złożenie kwiatów pod pomnikiem przy elektrowni w Pruszkowie, które upamiętnia pruszkowski epizod powstańczy – bohaterskie zdobycie elektrowni przez powstańców oraz śmierć jednego z nich – pruszkowianina Konrada Kurca ps. „Joland”. Podczas tej uroczystości kwiaty złożą władze Miasta Pruszkowa oraz Powiatu Pruszkowskiego, przedstawiciele Muzeum Dulag 121, a także delegacje pruszkowskich organizacji i stowarzyszeń.

W ramach upamiętnienia Powstania Warszawskiego Muzeum Dulag 121 organizuje spacery historyczne po Warszawie składające się na cykl: „Niedzielne wyprawy szlakiem powstańczej Warszawy”. Uczestnicy odwiedzą Wolę, Stare Miasto oraz Śródmieście Południowe i wraz z przewodnikiem poznają miejsca, w których toczyły się powstańcze walki. Pierwszy z trzech spacerów odbędzie się 13 sierpnia, kolejny 20 sierpnia, a ostatni 3 września. Szczegółowe informacje o spacerach można znaleźć na naszej stronie internetowej pod linkiem: …. Serdecznie zapraszamy.

Pod koniec września odbędą się także obchody „Dnia Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i niosących im pomoc”. Jak co roku spotkamy się przy pomniku „Tędy przeszła Warszawa” na terenie dawnego obozu Dulag 121, aby upamiętnić niedolę więźniów – wypędzonych podczas Powstania Warszawskiego i po jego zakończeniu 650 tysięcy warszawiaków i mieszkańców podwarszawskich osiedli– oraz uhonorować bohaterstwo i poświęcenie pomagających im osób, które w odruchu solidarności niosły pomoc potrzebującym na terenie obozu Dulag 121 oraz wszędzie tam, gdzie znaleźli się wysiedleni.

Zapraszamy do obejrzenia galerii z niedzielnego koncertu „Cały Pruszków śpiewa (nie)zakazane piosenki!” / Fot. P. Tomaszewski


Skip to content