menu

Wystawa „Wołyń 1943. Wołają z grobów, których nie ma” w Nadarzynie i Raszynie

Wystawa „Wołyń 1943. Wołają z grobów, których nie ma” w Nadarzynie i Raszynie

W 74. rocznicę zbrodni wołyńskiej  Starosta Pruszkowski Maksym Gołoś, Wójt Gminy Nadarzyn Janusz Grzyb i Wójt Gminy Raszyn Andrzej Zaręba  oraz Muzeum Dulag 121 zapraszają do zapoznania się z wystawą „Wołyń 1943. Wołając z grobów, których nie ma” poświęconą ludobójstwu na Kresach II Rzeczypospolitej. Wystawa jest eksponowana od  16 września do 27 września na placu przed Urzędem Gminy (ul. Mszczonowska 24) a do Raszyna zawita 28 września, gdzie będzie prezentowana do 14 października w Galerii Q (Centrum Kultury Raszyn, Al. Krakowska 29A).

Zapraszamy Państwa na wystawę opowiadającą historię wielkiej tragedii, która wydarzyła się na Kresach II Rzeczpospolitej. Złożyły się na nią dramat dwóch okupacji, narastająca groza wojenna, a w końcu ludobójcze działania ukraińskich nacjonalistów. Latem 1943 roku ukraińskie organizacje nacjonalistyczne UPA i OUN dokonały na Polakach ludobójstwa na terenie Wołynia i w Małopolsce wschodniej. Według szacunków historyków w Rzezi wołyńskiej mogło zginąć nawet 60 tysięcy osób, a wliczając mordy dokonane na terenie Małopolski od 100 do 130 tysięcy Polaków – starców, dorosłych i dzieci, choć są to tylko dane przybliżone. Wystawa przygotowana przez szczeciński oddział Instytutu Pamięci Narodowej przedstawia historię Rzezi Wołyńskiej poprzez relacje dwanaściorga ocalałych z niej dzieci. Wspomnienia te pokazują okrucieństwo Ukraińców, którzy mordowali w przerażający sposób niewinnych ludzi. Relacje ocalonych oraz ich bliskich upamiętniają ofiary tego ludobójstwa i zarazem układają się w obraz życia na wielokulturowych kresach wschodnich II Rzeczypospolitej, ukazując zarówno tło, przebieg, jak i konsekwencje okrutnej zbrodni. Kolejne plansze wprowadzają odbiorcę w  kontekst historyczny, opowiadają o sytuacji ludności kresowej podczas okupacji, przestawiając także założenia narodowościowej polityki ukraińskiej i planowane działania OUN i UPA wobec ludności polskiej oraz Ukraińców, którzy pomagali wówczas przetrwać polskim sąsiadom. Drastyczne obrazy przedstawiające kulminacyjny moment wydarzeń – masowe mordy dokonane na Polakach mieszkających na Wołyniu – ukazane są dyskretnie, dostępne tylko przez specjalne wizjery. W powojennej Polsce pamięć o Rzezi wołyńskiej zatarto. Proces jej przywracania rozpoczął się dopiero po 1990 r. i trwa do dziś, między innymi za sprawą wystawy „Wołyń 1943. Wołają z grobów, których nie ma”.

Wystawa została przygotowana przez szczeciński oddział IPN, Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” i Towarzystwo Miłośników Wołynia i Polesia, autorką scenariusza wystawy jest Ewa Siemaszko, a kuratorem Agnieszka Gorczyca z IPN.

Dodatkowe relacje świadków historii razem z materiałami ikonograficznymi oraz katalogiem towarzyszącym wystawie zobaczyć można na stronie www.zbrodniawolynska.pl

Skip to content