menu

Emil Barchański – najmłodsza ofiara stanu wojennego

Emil Barchański – najmłodsza ofiara stanu wojennego

05 grudnia 2017
18:00
Muzeum Dulag 121

W 36. rocznicę wybuchu stanu wojennego Muzeum Dulag 121 i Instytut Pamięci Narodowej zapraszają na spotkanie „Emil Barchański – najmłodsza ofiara stanu wojennego” organizowane w ramach comiesięcznego cyklu „Przystanek Historia w Muzeum Dulag 121”. W programie spotkania pokaz filmu „Sprawa Emila B.” oraz komentarz historyczny Marcina Łaszczyńskiego – edukatora w Oddziałowym Biurze Edukacji Narodowej IPN w Warszawie . Spotkanie odbędzie się 5 grudnia o godzinie 18. w siedzibie Muzeum Dulag 121 przy ul. 3 Maja 8A w Pruszkowie.

Spektakl Sceny Faktu Teatru TV  „Sprawa Emila B.”, w reżyserii Małgorzaty Imielskiej z 2007 r., opowiada o wydarzeniach związanych ze śmiercią jednej z najmłodszych ofiar stanu wojennego. Emil Barchański, uczeń warszawskiego liceum im. Mikołaja Reja, w lutym 1982 r. wraz z kolegami podpalił pomnik Dzierżyńskiego. Niespełna miesiąc później na skutek donosu został aresztowany. Zmuszony torturami do złożenia fałszywych zeznań, ugiął się tylko na chwilę. Podczas rozprawy odwołał swoje zeznania obciążające kolegę i ujawnił, iż był torturowany. W kilka tygodni później zginął w niewyjaśnionych okolicznościach…

Po projekcji filmu komentarz historyczny przedstawi Marcin Łaszczyński – historyk, specjalista historii PRL i edukator w Oddziałowym Biurze Edukacji Narodowej IPN w Warszawie.

Marcin Łaszczyński (ur. 1964) – mgr historii, w latach 1981 – 89 współpracował z wydawnictwami drugiego obiegu i Oświatą Niezależną oraz antykomunistycznymi organizacjami młodzieżowymi (FMW, RMN, MKO, WiP); współtwórca m.in. Biura Informacyjnego Młodzieży Polskiej i konspiracyjnego pisma „Korespondent”. Na przełomie 1986/87 r. z powodów politycznych odmówił służby w komunistycznym Wojsku Polskim. Specjalizuje się w historii PRL. Obecnie pracuje w Oddziałowym Biurze Edukacji Narodowej IPN w Warszawie jako edukator.

 

 

Skip to content