menu

Jaka naprawdę była Polska międzywojenna?

Jaka naprawdę była Polska międzywojenna?

09 czerwca 2018
17:00
Muzeum Dulag 121

Serdecznie zapraszamy na wykład prof. Janusza Odziemkowskiego pt.: „Jaka naprawdę była Polska międzywojenna?”, organizowany w ramach cyklu Karty Historii. Spotkanie odbędzie się w sobotę, 9 czerwca, o godz. 17. w siedzibie Muzeum Dulag 121. Przed i po spotkaniu będzie możliwość obejrzenia wystawy „W 526 dni dookoła Polski. Jak Kazimierz Paluch przemierzył kraj w X rocznicę odzyskania niepodległości” przygotowanej przez MHP.

 W 1918 r., po 123 latach zaborów, Polacy odzyskali upragnioną niepodległość. Rozpoczęła się odbudowa państwa, a właściwie tworzenie go od nowa. W trakcie spotkania prof. Odziemkowski wnikliwie spojrzy na okres II Rzeczypospolitej, starając się znaleźć odpowiedzieć na pytanie – jaka naprawdę była Polska w trakcie międzywojnia?

Początek Dwudziestolecia Międzywojennego był czasem niezwykłej radości. Polacy wreszcie mieli swoje wyśnione wolne i niepodległe państwo. Jednak stało przed nimi wiele trudności – połączenie trzech zaborów w jedno okazało się być trudnym zadaniem.

W okresie międzywojnia Polska przeżyła skok gospodarczy, m.in. dzięki powstaniu Centralnego Okręgu Przemysłowego, stoczni w Gdyni, czy Centralnej Magistrali Kolejowej. W tym czasie nastąpił  wzrost poziomu edukacji Polaków i rozwój życia kulturalnego,

Polska międzywojenna, oprócz niewątpliwych sukcesów, ma także swoje cienie jak np. zamach majowy, napięte stosunki narodowościowe, prześladowania ludności żydowskiej, getta ławkowe, a także biedę i przeludnienie polskiej wsi. Naród po latach zaborów i  wojny musiał od nowa stworzyć organizm państwowy . Mimo zagrożenia rozpadem i wojną z bolszewikami elity próbowały zbudować kraj, w którym panowała demokracja parlamentarna, co nie zakończyło się sukcesem.

Podczas wykładu prof. Janusz Odziemkowski postara się ocenić ten czas w historii Polski oraz pokazać blaski i cienie II Rzeczpospolitej.

Prof. Janusz Józef Odziemkowski – historyk, profesor nauk humanistycznych, wykładowca akademicki i urzędnik państwowy, były kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Autor m.in.: „Bitwa Warszawska 1920 roku” (1990), „Międzynarodowe konflikty zbrojne po drugiej wojnie światowej” (2006), „Józef Piłsudski. Wódz i polityk” (2007).

Skip to content