menu

Wystawa „Solidarność i Wsparcie” w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

Wystawa „Solidarność i Wsparcie” w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

Wystawa Muzeum Dulag 121 „Solidarność i Wsparcie” w sierpniu zagości na ekspozycji Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Dzięki współpracy między muzeami będzie  ona dostępna w wersji polsko-angielskiej. Wystawę można oglądać od 1 sierpnia na piętrze -3 w Muzeum II Wojny Światowej.

Wystawa „Solidarność i Wsparcie” opowiada o wojennej tułaczce ofiar Powstania Warszawskiego ― wysiedleńców wypędzonych ze swych własnych domów, ze swej małej ojczyzny. Jest jednocześnie hołdem wobec tych wszystkich, którzy w akcie pomocy wyciągnęli swoją życzliwą dłoń wobec wygnańców.

W pomoc dla warszawiaków, w okresie od początku sierpnia 1944 r. do końca pierwszej połowy 1945 r., zaangażowało się tysiące osób, wśród nich przedstawiciele legalnie i konspiracyjnie działających organizacji pomocowych m.in.: Rady Głównej Opiekuńczej, Armii Krajowej, Polskiego i Międzynarodowego Czerwonego Krzyża, zakonów i parafii, a także tysiące wolontariuszy. Pomoc organizowana była wszędzie tam, gdzie trafiali wygnani z Warszawy, a więc w obozie przejściowym Dulag 121 oraz jego filiach,  w podwarszawskich miasteczkach i wsiach, a także na terenie Generalnego Gubernatorstwa, gdzie zsyłano wypędzonych ze stolicy niezdolnych do pracy przymusowej.

Wystawa, przygotowana przez Muzeum Dulag 121, będzie dostępna dla zwiedzających do 31 sierpnia 2018 r.

Skip to content