menu

Wystawa „Solidarność i Wsparcie” w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

Wystawa „Solidarność i Wsparcie” w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

Wystawa Muzeum Dulag 121 „Solidarność i Wsparcie” w sierpniu zagości na ekspozycji Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Dzięki współpracy między muzeami będzie  ona dostępna w wersji polsko-angielskiej. Wystawę można oglądać od 1 sierpnia na piętrze -3 w Muzeum II Wojny Światowej.

Wystawa „Solidarność i Wsparcie” opowiada o wojennej tułaczce ofiar Powstania Warszawskiego ― wysiedleńców wypędzonych ze swych własnych domów, ze swej małej ojczyzny. Jest jednocześnie hołdem wobec tych wszystkich, którzy w akcie pomocy wyciągnęli swoją życzliwą dłoń wobec wygnańców.

W pomoc dla warszawiaków, w okresie od początku sierpnia 1944 r. do końca pierwszej połowy 1945 r., zaangażowało się tysiące osób, wśród nich przedstawiciele legalnie i konspiracyjnie działających organizacji pomocowych m.in.: Rady Głównej Opiekuńczej, Armii Krajowej, Polskiego i Międzynarodowego Czerwonego Krzyża, zakonów i parafii, a także tysiące wolontariuszy. Pomoc organizowana była wszędzie tam, gdzie trafiali wygnani z Warszawy, a więc w obozie przejściowym Dulag 121 oraz jego filiach,  w podwarszawskich miasteczkach i wsiach, a także na terenie Generalnego Gubernatorstwa, gdzie zsyłano wypędzonych ze stolicy niezdolnych do pracy przymusowej.

Wystawa, przygotowana przez Muzeum Dulag 121, będzie dostępna dla zwiedzających do 31 sierpnia 2018 r.