menu

Śmiesznie choć niewesoło. Rzecz o kawale politycznym PRL

Śmiesznie choć niewesoło. Rzecz o kawale politycznym PRL

15 grudnia 2018
15:00
Muzeum Dulag 121

15 grudnia o godz. 15. zapraszamy do Muzeum Dulag 121 na wykład dr. hab. Andrzeja Zawistowskiego poświęcony kawałom politycznym z czasu PRL.

13 grudnia 1981 r. nikomu nie było do śmiechu… Wojsko na ulicach, internowania, ograniczenia i zakazy – to wszystko przerażało. Dość szybko jednak społeczeństwo w walce z wszechmogącym rządem sięgnęło po broń, której władza bardzo się bała – po humor. Wymyślano kawały polityczne komentujące bieżące wydarzenia, przerabiano i aktualizowano te z lat okupacji niemieckiej i sowieckiej, kpiono z tępej propagandy oraz jej wpadek. Niefortunny skrót nazwy Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego ulica dość szybko skomentowała: WRON – radziecki gołąbek pokoju…
Taka reakcja na decyzję gen. Wojciech Jaruzelskiego nie może dziwić. W okresie PRL kawał polityczny był zaporą przed indoktrynacją, propagandą, nowomową i zakłamaniem. Był częścią zastępczego systemu komunikacji oraz formą oporu społecznego. Kawał był bronią słabszego (obywatela) w walce z silniejszym (komunistycznym państwem), pozwalał zapomnieć o ciężkim dniu codziennym. Nie dziwne więc, że po okresie PRL pozostało tysiące ówczesnych „memów” czyli kawałów politycznych. PRL był bowiem śmieszny, choć niewesoły.

dr hab. Andrzej Zawistowski – historyk, specjalizuje się w najnowszej historii Polski, ze szczególnym uwzględnieniem dziejów gospodarczych i społecznych. Od 1998 r. jest pracownikiem naukowym Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Przez ponad dziesięć lat pracował w Instytucie Pamięci Narodowej. W latach 2012–2016 kierował tam Biurem Edukacji Publicznej – największą w Polsce instytucją łączącą działalność naukową, edukacyjną i wydawniczą w zakresie badań nad historią najnowszą. Przewodził również radzie programowej popularnonaukowego miesięcznika historycznego „pamięć.pl”. Autor kilkudziesięciu publikacji naukowych i kilkuset popularnonaukowych, a także merytorycznego opracowania wydanej w kilkunastu państwach świata historycznej gry planszowej „Kolejka” (nagroda „Gra planszowa roku” 2012). W 2017 r. ukazała się jego książka „Bilety do sklepu. Handel reglamentowany w PRL”, która w 2018 r. zdobyła wyróżnienie w konkursie „Książka Historyczna Roku”.

Skip to content