menu

Jednodniowe Muzeum Żbikowa

Jednodniowe Muzeum Żbikowa

W sobotę, 18 maja, z okazji Nocy Muzeów przestrzeń Muzeum Dulag 121 zamieniła się w Jednodniowe Muzeum Żbikowa. Nowa ekspozycja zagościła na naszych ścianach przez cały tydzień i zwiedziło ją ponad 1000 osób. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

W tym roku z okazji Nocy Muzeów przygotowaliśmy coś wyjątkowego. Od godziny 15. do 1. w nocy odwiedzający mieli niepowtarzalną okazję zwiedzić stworzoną na ten dzień wystawę „Jednodniowego Muzeum Żbikowa”. Od kilku miesięcy zbieraliśmy materiały od mieszkańców Żbikowa, prowadziliśmy rozmowy i zdobywaliśmy coraz to nowe informacje, które wzbogaciły tworzoną przez nas wystawę.
Wystawa „Jednodniowe Muzeum Żbikowa” została podzielona na ważne etapy historii dzielnicy – od samych początków parafii żbikowskiej, czyli XIII wieku, przez folwark Żbików, aż po koniec XIX i początek XX wieku, czyli czas rozkwitu dzielnicy, która dała początek całemu miastu. Na ekspozycji oprócz tej dawnej historii przedstawiliśmy również bliższą – lat 60., 70. a nawet 80.

Z okazji Nocy Muzeów, oprócz „Jednodniowego Muzeum Żbikowa”, zwiedzający mogli również odwiedzić plenerową kawiarnie historyczno-literacką „Warsztatowa”, w której oprócz kawy i herbaty można było wziąć udział w spotkaniach z pruszkowskimi autorami. Naszymi gośćmi byli Tadeusz Hubert Jakubowski, Marian Skwara i Mirosław Wawrzyński. Czytaliśmy również utwory autorów związanych ze Żbikowem – tłumaczenia Bronisława Zielińskiego, opowiadania Michała Głowińskiego i wiersze ks. Jana Twardowskiego.

W Noc Muzeów była również możliwość wzbogacenia swojej wiedzy na temat Żbikowa i Żbikówka podczas spacerów historycznych – po starym Żbikowie z Agatą Gołąb oraz po dawnych Warsztatach Kolejowych z Szymonem Kucharskim.

Przed siedzibą Muzeum przez cały tydzień była prezentowana również wystawa planszowa „Żbików na dawnej fotografii” przedstawiająca wybrane zdjęcia związane z dziejami dzielnicy.

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom i instytucjom, które włączyły się w realizację „Jednodniowego Muzeum Żbikowa”.
Zgłosiło się do nas wielu mieszkańców, którzy podzielili się swoimi prywatnymi materiałami i zgodzili się żebyśmy zaprezentowali je na ekspozycji. Szczególne podziękowania dla:
Elżbiety i Zbigniewa Olędzkich
Ligii Kosno-Gębki
Wiesława Pośpiecha
Kazimierza Męczkowskiego
Ewy Mościckiej
Witolda Szlenka
Krystyny Czerny z d. Wodzyńskiej
Pawła Dziamałka
Marka Górskiego
Antoniego Gruchały
Elżbiety Jarzębowskiej
Marka Kałużnego
Kazimiery Kornickiej
Piotra Kowalczyka
Justyny i Marcina Tyranowskich
Rodziny Krzyczkowskich
Pawła Krzyżanowskiego
Jolanty Wagner
Jadwigi Leleniak
Rodziny Boenischów
Andrzeja Łopieńskiego
Pana Marczaka
Daniela Piłkowskiego
Rodziny Prętkiewiczów
Stanisławie Zarzyckiej
Kamili Rutki z d. Krysickiej
Rodziny Hoserów
Marii Makowskiej
Hanny Sinieckiej
Zofii Kotlarskiej z d. Kadzikiewicz
Agnieszki Skiby

Za materiały dziękujemy również:
Książnicy Pruszkowskiej
Siostrom ze Zgromadzenia Sióstr Benedyktynek Samarytanek Krzyża Chrystusowego w Niegowie
Szkole Podstawowej nr 9 im. Marii Skłodowskiej-Curie
Przedszkolu Miejskiemu nr 7
Wydziałowi Geodezji i Gospodarki Nieruchomościami Starostwa Powiatowego w Pruszkowie

Dziękujemy również Millenium Logistic Parks, Milanowskiemu Centrum Kultury, Młodzieżowemu Domu Kultury „Pałacyk”, Pruszkowskiemu Stowarzyszeniu Rodzin Abstynenckich „Socjus” oraz Warsztatowi Terapii Zajęciowej Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym za wsparcie organizacyjne tegorocznej Nocy Muzeów.

 

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy odwiedzili nasze Jednodniowe Muzeum Żbikowa. Mamy nadzieję, że widzimy się za rok!

 

Skip to content