menu

Warsztat genealoga – w oparciu o historię rodu Barszczewskich poprowadzi Igor Strojecki

Warsztat genealoga – w oparciu o historię rodu Barszczewskich poprowadzi Igor Strojecki

01 grudnia 2019
15:00
Muzeum Dulag 121

W niedzielę, 1 grudnia, o godz. 15. Muzeum Dulag 121 zaprasza na kolejną odsłonę cyklu „Nasze Korzenie”. Wykład i warsztat genealogiczny poprowadzi Igor Strojecki – pasjonat genealogii, publicysta i varsavianista.

Najlepiej  uczyć się metod poszukiwań genealogicznych korzystając z doświadczeń osób, które mają w tym zakresie duże doświadczenie. Dlatego też, przywracając muzealny cykl spotkań „Nasze korzenie”, zaprosiliśmy bardzo zasłużonego genealoga, Pana Igora Strojeckiego, by prezentując historię rodu Barszczewskich, sięgającego korzeniami do wieku XV, przedstawił nam metody swojej pracy i poszukiwań oraz rodzaje źródeł. Podczas spotkania będzie więc okazja, by wzbogacić swoje umiejętności a także poznać losy dwóch wybitnych, spokrewnionych ze sobą kobiet: aktorki Elżbiety Barszczewskiej (1913-1987) i pisarki Marii Dąbrowskiej (1889 -1965).

Igor Strojecki od ponad 40 lat zajmuje się poszukiwaniem własnych korzeni. Dziś jest niekwestionowanym ekspertem w dziedzinie genealogii. Udało mu się odtworzyć, sięgający aż 1480 roku, rodowód swojej prababki Niedźwieckiej, szwagierki Antoniny, żony słynnego podróżnika Leona Barszczewskiego. Ród Barszczewskich pojawił się w Warszawie już w połowie XIX wieku. Wśród krewnych i powinowatych Igora Strojeckiego można odnaleźć wiele zasłużonych nazwisk m.in. poety Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, kompozytora Henryka Wieniawskiego, pisarza Jana Dobraczyńskiego czy poety symbolisty Aleksandra Błoka. Zagłębiając się w rodzinne archiwa, zebrał cenne wiadomości o dwóch nietuzinkowych kobietach – Elżbiecie Barszczewskiej i związanej z Komorowem Marii Dąbrowskiej. Jak się później okazało, obie Panie podczas Powstania Warszawskiego znalazły się w obozie Dulag 121. To właśnie od wspomnień Elżbiety, ostatniej kobiety z rodu Barszczewskich, rozpoczęła się genealogiczna pasja Igora Strojeckiego. 

Igor Strojecki  – od 1977 r. zajmuje się historią własnej rodziny, pasjonuje się historią Warszawy   i związanych z nią rodami. Autor albumu pt. „Leon Barszczewski (1849-1910). Od Samarkandy do Siedlec” [wyd. Muzeum Regionalne, 2010]; autor katalogów wystaw, kilkunastu artykułów oraz obszernego hasła o Leonie Barszczewskim w słowniku biograficznym „Etnologowie i ludoznawcy polscy” [t.3, Wrocław-Kraków 2010]. W 2009 r. wydał książkę „Jadwiga Barszczewska-Michałowska  – Bojowniczka o Nową Szkołę Polską”. Jest wiceprezesem Warszawskiego Towarzystwa Genealogicznego, należy do: Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, Siedleckiego Klubu Kolekcjonera oraz Stowarzyszenia Nasz Norblin z siedzibą w Warszawie.

Skip to content