menu

Zmarła Irena Horban (1926-2021)

Zmarła Irena Horban (1926-2021)

Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Ireny Horban z d. Szymańskiej, która przez całe życie kultywowała pamięć o więźniach obozu Dulag 121 oraz o mieszkańcach Pruszkowa i okolicznych miejscowości, którzy nieśli pomoc wypędzonej w czasie Powstania Warszawskiego ludności cywilnej. Wspólnie ze Zdzisławem Zaborskim i Andrzejem Kurcem stała się inicjatorką powstania siedziby Muzeum Dulag 121 w Pruszkowie. Była stałym gościem historycznych spotkań organizowanych przez Muzeum.

Pani Irena jako córka dyrektora technicznego pruszkowskiej fabryki ultramaryny Sommer i Nower od urodzenia była związana z Pruszkowem. W okresie od sierpnia 1944 r. do marca 1945 r. była sanitariuszką w szpitalu powstańczym w Tworkach. Przez całe życie angażowała się w życie społeczne, samorządowe i kulturalne miasta, pełniąc m.in.: funkcję Prezesa Pruszkowskiego Towarzystwa Kulturalno-Naukowego i sekretarza oddziału Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej „Piechocin” Koło nr 6 w Pruszkowie. Jako redaktorka naczelna „Przeglądu Pruszkowskiego” była autorką licznych artykułów na temat historii Pruszkowa. Była również autorką publikacji „Miejsca Pamięci w Pruszkowie” (Książnica Pruszkowska 2014).

W 2010 r. za wybitne zasługi w działalności na rzecz społeczności lokalnej oraz szczególną pamięć o miejscach związanych z dramatycznymi losami Polaków w czasie II wojny światowej została odznaczona przez Prezydenta RP Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Pani Irena Horban została uhonorowana również medalem Pro Memoria i medalem Pro Mazovia.

Zachęcamy do przeczytania artykułu na temat wojennej działalności Pani Ireny Horban, a także do wysłuchania audycji radiowej z jej udziałem: http://dulag121.pl/encyklopediaa/dulag-121-swiadkowie-historii-irena-horban/

Zespół Muzeum Dulag 121 składa głębokie wyrazy współczucia rodzinie i bliskim.

Irena Horban
Skip to content