menu

Spektakl „Dzieci Powstania ’44”

29 listopada 2021
18:30
Centrum Kultury i Sportu w Pruszkowie, ul. Bohaterów Warszawy 4

Muzeum Dulag 121 wspólnie ze Starostą Pruszkowskim Krzysztofem Rymuzą ma zaszczy zaprosić na niezwykły myzyczno-baletowy spektakl, którego głównymi bohaterami są dzieci, a ich historia nierozerwalnie związana jest  z doświadczeniem okupacji niemieckiej i Powstania Warszawskiego. Spektakl „Dzieci Powstania’44” w reżyserii Joanny Woszczyńskiej odbędzie się 29 listopada o godz. 18:30. w Centrum Kultury i Sportu w Pruszkowie.  Zapraszamy do udziału w ponad 60 minutowej, wzruszającej podróży w czasie! Wstęp na spektakl jest bezpłatny. Wejście jest możliwe za okazaniem zaproszenia, które będzie można od 22 listopada odebrać w siedzibie Muzeum Dulag 121, CKiS w Pruszkowie oraz pobrać ze strony internetowej: Spektakl „Dzieci Powstania’44” – Kultura i sztuka w pruszków, 29.11.2021 – Evenea.pl Jedna osoba może odebrać lub pobrać maksymalnie 2 zaproszenia. Liczba miejsc ograniczona! Podczas spektaklu obowiązują obostrzenia sanitarne i nakaz noszenia maseczek ochronnych na twarzy.

Autorką i choreografką spektaklu jest Joanna Woszczyńska, która  zdecydowała się opowiedzieć o wojnie widzianej z perspektywy młodego człowieka oraz współczesnej trzynastoletniej dziewczynki przy pomocy tańca współczesnego i piosenek z okresu Powstania Warszawskiego zaaranżowanych przez  Adrianę Pogodę-Kołodziejak.  Dramat dzieci i towarzyszące im emocje został przedstawione przez kilkudziesięcioosobową grupę niezwykle utalentowanych aktorów, tancerzy i wokalistów Alternatywnego Teatru Tańca LUZ w wieku 8-18 lat, którzy wcielają się w role małoletnich bohaterów z Powstania Warszawskiego.

Scenariusz spektaklu  został oparty na  relacjach osób, które jako dzieci przeżyły Powstanie Warszawskie, a ich traumatyczne wspomnienia zostały opublikowane w następujących publikacjach: „Dzieci ’44” – Jerzego Mireckiego, „Asiunia”– Joanny Papuzińskiej oraz „Kamienie też czasem płaczą” – Bogumiła Janusza Żórawskiego. Spektakl „Dzieci Powstania ’44”, dedykowany jest zarówno dorosłej publiczności jak i do młodszych widzów. Zapraszamy do udziału w ponad 60 minutowej, wzruszającej podróży w czasie!

Nagrody i wyróżnienia dl spektaklu „Dzieci Powstania’44”

  1. Wydarzenie Kulturalne Roku 2014 w Regionie w Plebiscycie TOP REGIONU 2014 organizowanym przez Katolickie Radio Podlasie oraz portal internetowy Podlasie24.pl.
  2.  Kulturalne Wydarzenie Roku 2014 w plebiscycie miesięcznika Kultura Siedlecka.
  3. Etiuda „Dzieci Powstania ’44” kat. mini formacje modern dzieci do lat 11 zdobyła tytuł Mistrza Polski 2014 oraz Mistrza Świata 2014 r.
  4. Etiuda „Pomnik” kat. mini formacje modern dzieci do lat 11 zdobyła tytuł Mistrza Świata 2015 oraz Złoty Puchar Świata 2015 r.
  5. Duet ze spektaklu – „Dzieci i wojna”, Ewa Stecewicz i Marcelina Karolewska zdobył tytuł Mistrza Polski 2015 r.
  6.  „Obudzone wspomnienia” – kat. juniorzy do lat 15 zdobyły 1. miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Dance Week – Mikołajki 2015 r. Za choreografię wszystkich etiud w spektaklu odpowiedzialna była Joanna Woszczyńska.

Premiera spektaklu Dzieci Powstania ’44 Alternatywnego Teatru Tańca LUZ odbyła się 14 listopada 2014 roku w Siedlcach w sali widowiskowej „Podlasie” Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach.

Przedstawienie wystawione już było ponad 150 razy w Siedlcach, w Warszawie, w Sokołowie Podlaskim, w Białej Podlaskiej, w Wilnie na Litwie a fragmenty również dla Polonii w Monachium oraz podczas Pucharu świata w Pradze.

Organizatorzy: Miejski Ośrodek Kultury w Siedlcach, Alternatywny Teatr Tańca LUZ, Powiat Pruszkowski i Muzeum Dulag 121

Partnerzy: Miasto Pruszków, Centrum Kultury i Sportu w Pruszkowie

Patronat honorowy: Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Stowarzyszenie Dzieci Powstania Warszawskiego 1944.

Scenariusz, reżyseria, choreografia: Joanna Woszczyńska

Przygotowanie wokalne: Edyta Wójcik

Aranżacja muzyczna: Jakub Kowalik, Marek Matwiejczyk

Oświetlenie: Artur Wytrykus, Kamil Wielgór

Montaż filmów i zdjęć, animacje: Andrzej Kułak, Sebastian Gumiński

Skip to content