menu

Finał Akcji „Żonkile 2023” w Muzeum Dulag 121

Finał Akcji „Żonkile 2023” w Muzeum Dulag 121

19 kwietnia 2023
18:00
Muzeum Dulag 121

Z okazji 80. rocznicy wybuchu powstania w Getcie Warszawskim Muzeum Dulag 121 włączyło się w coroczną Akcję Żonkile organizowaną przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie. Zachęcamy do wspólnego upamiętnienia wydarzeń kwietnia 1943 roku i udziału w spotkaniach organizowanych przez Muzeum Dulag 121 z tej okazji. Dołącz do wydarzenia!

Finał Akcji „Żonkile 2023” odbędzie się w środę 19 kwietnia – w dzień wybuchu powstania w Getcie Warszawskim. O godzinie 18:00 w Muzeum Dulag 121 zostanie wyświetlony streaming rozmowy Pani Hanny Krall z Panem Mariuszem Szczygłem a także odbędzie się premierowy pokaz animacji Muzeum POLIN „Zdążyć przed Panem Bogiem”.

Spotkanie wokół „Zdążyć przed Panem Bogiem” – rozmowa Hanny Krall i Mariusza Szczygła

Punktem wyjścia spotkania będzie książka „Zdążyć przed Panem Bogiem”, która chociaż – jak pisze sama autorka -„powstała przez przypadek”, nadal jest jednym z najważniejszych tekstów napisanych w Polsce po II wojnie światowej i piekle Zagłady. W trakcie spotkania fragmenty książki przeczyta aktorka Magdalena Cielecka, Ambasadorka Akcji Żonkile w 2015 roku.
Spotkanie organizowane przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Animacja Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN „Zdążyć przed Panem Bogiem”

Narracja tego 18 minutowego filmu toczy się w trzech płaszczyznach czasowych – w czasie II wojny światowej, w latach 60. XX wieku, i w latach 70. XX wieku – w czasie rozmów pomiędzy bohaterem – Markiem Edelmanem a Hanną Krall.

Całość spotkania zamknie symboliczne rozdanie papierowych żonkili wykonanych przez pruszkowskich uczniów zaangażowanych w Akcję.

Zapraszamy!

Dołącz do wydarzenia!

***

„Żonkile”, to akcja edukacyjno-społeczna upamiętniająca 80. rocznicę wybuchu powstania w Getcie Warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów i Żydówek podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Przypominamy, że w powstaniu w Getcie Warszawskim wzięło udział i zginęło również 3 mieszkańców Pruszkowa: Zachariasz Artsztajn, Szlamek Szuster, Hela Farbman. Ponadto mieszkańcy Pruszkowa pochodzenia żydowskiego zostali wywiezieni do warszawskiego getta 30 stycznia 1941 roku, a stamtąd przetransportowani do obozu zagłady w Treblince, gdzie w liczbie ponad tysiąca trzystu zostali zamordowani.

Zachęcamy do wspólnego upamiętnienia wydarzeń kwietnia 1943 roku i wzięcie udziału w wydarzeniach organizowanych przy okazji tej rocznicy.

Program wydarzeń

Skip to content