menu

Finał Akcji „Żonkile 2023”

Finał Akcji „Żonkile 2023”

Z okazji 80. rocznicy wybuchu powstania w Getcie Warszawskim Muzeum Dulag 121 włączyło się w coroczną Akcję Żonkile organizowaną przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie. Finał Akcji „Żonkile 2023” odbył się w środę 19 kwietnia o godzinie 18:00 w Muzeum Dulag 121 w Pruszkowie.

Żonkile 2023

Muzeum Dulag 121, w ramach współpracy z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie, zorganizowało akcję edukacyjno-społeczną upamiętniającą 80. rocznicę wybuchu powstania w Getcie Warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów i Żydówek podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie.

W powstaniu w Getcie Warszawskim wzięło udział i zginęło również 3 mieszkańców Pruszkowa: Zachariasz Artsztajn, Szlamek Szuster, Hela Farbman. Ponadto mieszkańcy Pruszkowa pochodzenia żydowskiego zostali wywiezieni do warszawskiego getta 30 stycznia 1941 roku, a stamtąd przetransportowani do obozu zagłady w Treblince, gdzie w liczbie ponad tysiąca trzystu zostali zamordowani.

Książka „Zdążyć przed Panem Bogiem”

Punktem wyjścia spotkania była książka „Zdążyć przed Panem Bogiem”, która choć – jak pisze sama autorka – „powstała przez przypadek”, nadal jest jednym z najważniejszych tekstów napisanych w Polsce po II wojnie światowej i piekle Zagłady.  W trakcie spotkania online fragmenty książki przeczytała aktorka Magdalena Cielecka, Ambasadorka Akcji Żonkile w 2015 roku. 

Projekcja animacji „Zdążyć przed Panem Bogiem” i rozmowa z Hanną Krall

Podczas wydarzenia została zaprezentowana premierowa animacja, stworzona na motywach książki Hanny Krall. Narracja tego 18 minutowego filmu toczy się w trzech płaszczyznach czasowych – w okresie II wojny światowej, w latach 60. XX wieku i w latach 70. XX wieku – w czasie rozmów pomiędzy bohaterem – Markiem Edelmanem a Hanną Krall.

Projekcji animacji towarzyszył streaming rozmowy dziennikarza Mariusza Szczygła z Hanną Krall, który był emitowany na Facebooku Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. W spotkaniu wziął udział Starosta Powiatu Pruszkowskiego Krzysztof Rymuza oraz Sekretarz Powiatu Pruszkowskiego Michał Landowski. Całość spotkania zamknęło symboliczne rozdanie papierowych żonkili wykonanych przez pruszkowskich uczniów zaangażowanych w akcję. 

Skip to content