menu

Noc Muzeów 2023 za nami!

Noc Muzeów 2023 za nami!

W ubiegłą sobotę już po raz 13. świętowaliśmy dzień muzeów, czyli Europejską Noc Muzeów! Z tej okazji nasze muzeum było otwarte od 17. do 1. w nocy. Odwiedziło nas ponad 700 osób, a na wszystkich gości czekało wiele atrakcji.

Już o godz. 17.00 pierwsi zwiedzający mogli zobaczyć naszą ekspozycję stałą, a także specjalnie przygotowaną na ten dzień plenerową wystawę „W konspiracji. Działalność Wojskowej Służby Kobiet w VI Rejonie „Helenów” VII Obwodu „Obroża” AK w latach 1939 – 1945”.  Wystawa będzie prezentowana przy Muzeum Dulag 121 jeszcze do końca maja, a już od czerwca stanie w Parku Kościuszki w Pruszkowie. 27 maja odbędzie się panel dyskusyjny wokół tematu wystawy.

Wystawie o WSK towarzyszyła okolicznościowa jednodniówka „Łączniczka”, w której także można było przeczytać o historii Wojskowej Służby Kobiet i jej działalności na terenie Pruszkowa i okolic.

Jako dopełnienie tematu wystawy na tegoroczną Noc Muzeów przygotowaliśmy grę terenową „Zostań konspiratorem!”. Fabuła gry opierała się na wątkach historycznych i na działalności Wojskowej Służby Kobiet. Zadaniem uczestników było wejście w szeregi pruszkowskiej konspiracji i poznanie tajników pracy konspiratora. Na podstawie mapki, którą dostawali na punkcie startowym, gracze chodzili miedzy punktami i wykonywali zadania, za które dostawali pieczątki. Było m.in. fałszowanie dokumentów, praca z mapą, musztra i szkolenie wojskowe, ale i punkt służby gospodarczej, służby sanitarnej, czy radiostacja i przenoszenie meldunku. Uczestnicy mogli na własnej skórze zobaczyć, czym zajmowały się członkinie WSK i jak wyglądała ich praca. W grze wzięło udział blisko 30 drużyn, co daje około 100 osób! Gracze byli bardzo zaangażowani w wykonywanie zadań i kończyli grę z uśmiechem i nową dawką wiedzy.

Organizacja gry nie byłaby możliwa gdyby nie zaangażowanie wielu wolontariuszy, którzy byli na punktach. Wsparli nas wolontariusze zarówno z lokalnych szkół – Liceum Ogólnokształcącego im. T. Zana, Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki oraz Zespółu Szkół w Piastowie im. Fridtjofa Nansena – jak i powiatowych organizacji – Hufca ZHP Pruszków, Hufca ZHP Piastów, Strzelców Rzeczypospolitej oraz OSP Nowa Wieś. Dziękujemy za waszą pracę!

Jak co roku podczas Nocy Muzeów, nie zabrakło także plenerowych animacji dla dzieci. Animatorzy z Muzeum Dulag 121 przygotowali dla naszych najmłodszych odwiedzających mnóstwo atrakcji do aktywnego spędzania czasu. Dzieci mogły stworzyć kolorowe rysunki, barwne mandale, czy wyprasowywanki z koralików. Obok tego były także aktywności ruchowe i zabawy z chustą animacyjną. A to wszystko w towarzystwie muzyki!

W tym roku kontynuowaliśmy nasz cykl „Historia Jednego Obiektu”. Co pół godziny na ekspozycji muzealnej prezentowaliśmy historie obiektów z naszego archiwum. Nasi goście mogli usłyszeć m.in. historię obrazu, czy sukienki. Tym razem opowieści o obiektach wzbogaciliśmy o historię archiwalnych fotografii z obozu Dulag 121, na których są szczegóły niewidoczne na pierwszy rzut oka, a które kryją za sobą bardzo ciekawe historie. Mówiliśmy m.in. o losach zwierząt w czasie wypędzenia, czy wizytacji MCK w obozie Dulag 121.

Od początku wydarzenia aż do zmroku działał nasz plenerowy sklepik z książkami, w którym można było kupić publikacje wydane przez Muzeum Dulag 121 w ostatnich latach. Rozpoczęła się także przedpremierowa sprzedaż najnowszego wydawnictwa – mapy „Cmentarz Żydowski w Pruszkowie”, która swoją promocję będzie miała już 3 i 4 czerwca.

Obok sklepiku był również namiot z kawą, herbatą i drożdżówkami oraz leżaki i stoliczki, gdzie można było usiąść, odpocząć i porozmawiać.

               Na zakończenie Nocy Muzeów odbyły się tradycyjne dwa nocne spacery po terenie dawnych Warsztatów Kolejowych. Niezastąpiony przewodnik, Szymon Kucharski, oprowadził po zakamarkach dzisiejszego MLP i opowiedział burzliwą historię tego ogromnego terenu, w rożnych okresach jego funkcjonowania.

W tym roku odwiedziło nas 765 osób! Dziękujemy każdemu za przybycie, rozmowę i miłą atmosferę.

Dziękujemy także tym, którzy wsparli nasze wydarzenie:

Dziękujemy Starostwu Powiatowemu w Pruszkowie za wypożyczenie namiotu i ufundowanie upominków dla uczestników gry.

Dziękujemy naszym patronom medialnym, a w szczególności Telewizji Tel-Kab, która obok działań promocyjnych wsparła nas także upominkami dla uczestników gry.

Dziękujemy Społecznemu Liceum Ogólnokształcącemu nr 23 za udostępnienie ławek wykorzystywanych podczas gry terenowej.

Dziękujemy Liceum Ogólnokształcącemu im. T. Zana za wypożyczenie leżaków.

MLP Group dziękujemy za udostępnienie terenu.

Dziękujemy także Straży Miejskiej za zabezpieczenie terenu przed Muzeum.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji!

Skip to content