menu

05 MAR

05 MAR

1891

Na fotografii z lat 30. ze zbiorów Książnicy Pruszkowskiej Wacław Prusak siedzi w ciemnym garniturze czwarty z lewej w drugim rzędzie od dołu

5 marca 1891 roku we Włodawie urodził się Wacław Prusak – malarz, charyzmatyczny nauczyciel rysunku w Gimnazjum im. T. Zana. Był absolwentem petersburskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz warszawskiego Konserwatorium Muzycznego. W „Zanie” pracował od samego początku, czyli od 1923 r., kiedy siedziba gimnazjum mieściła się jeszcze przy ul. Narodowej w Żbikowie. Uczył rysunku, a także prowadził szkolny chór. To między z jego inicjatywy i przy jego udziale w nowej siedzibie gimnazjum przy ul. Klonowej (dzisiejszej Daszyńskiego) powstała słynna „Sala Pompejańska”. Równocześnie z pracą pedagogiczną, którą wykonywał do 1966 r., kontynuował karierę artystyczną, malując realistyczne obrazy, głównie pejzaże. Jan Gołębiowski, uczeń profesora Prusaka, wspominał w „Przeglądzie Pruszkowskim” (1/2018):

Postać Profesora kojarzy się nieodmiennie z rowerem, beretem i sztalugami. Jego plenerowe wyprawy dały bogate efekty, później prezentowane na wystawach. Wacław Prusak był członkiem Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych „Zachęta” w Warszawie. Sześciokrotnie prezentowano Jego obrazy w trakcie ekspozycji wystawowych Towarzystwa.

Wacław Prusak zmarł 17 kwietnia 1978 r. w Pruszkowie. Pochowany jest na cmentarzu żbikowskim. W Żbikowie ulica, przy której mieszkał, nosi obecnie jego imię.

Skip to content