Spacery

Nocne spacery po terenie Warsztatów Kolejowych

Co roku w ramach Nocy Muzeów w Muzeum Dulag 121 odbywa się nocny spacer po terenie byłego obozu przejściowego w Pruszkowie. Spotykamy się zwykle koło północy i ze znawcą i miłośnikiem historii Pruszkowa Szymonem Kucharskim ruszamy obejrzeć miejsca i budynki na co dzień niedostępne dla zwiedzających, m.in. neogotycki pałacyk administracji, starą szkołę kolejową czy międzywojenne pawilony Warsztatów Kolejowych. Podczas półtoragodzinnego spaceru w niecodziennej scenerii majowej nocy mogą Państwo wysłuchać zajmującej opowieści – nie tylko o tragicznej historii wypędzonych z Warszawy, ale przede wszystkim o ponad stuletniej historii Warsztatów Kolejowych, później przemianowanych na Zakłady Naprawy Taboru Kolejowego. Spacery odbywają się dzięki uprzejmości obecnego właściciela terenu – Millenium Logistic Parks.
Wszystkie atrakcje zorganizowane w ramach Nocy Muzeów są bezpłatne.

Spacery na stulecie Pruszkowa

W 2016 roku – w setną rocznicę nadania praw miejskich miastu Pruszków – Muzeum Dulag 121 we współpracy ze Stowarzyszeniem Forum Pruszków przygotowało cykl 10 spacerów prezentujących dzieje miasta w pigułce. Podczas wycieczek prowadzący opowiadali o historii miejsc, budynków i zasłużonych dla Pruszkowa osobistości. Poznaliśmy m.in. historię powstania miasta i rozwoju pruszkowskiego przemysłu, dzieje szpitala tworkowskiego, dzielnicy Żbików i Warsztatów Kolejowych, tragiczną historię gminy żydowskiej oraz Pruszkowa podczas obu wojen światowych, a także perypetie rodziny Potulickich. Spacery poprowadzili: Szymon Kucharski, Agata Gołąb, dr Maria Pałuba, Marian Skwara, Jacek Zegarłowicz, Aleksandra Wojda oraz Maciej Boenisch.

Wyprawy szlakiem powstańczej Warszawy

„Niedzielne wyprawy szlakiem powstańczej Warszawy” to coroczny cykl spacerów śladem powstańczych walk, barykad i redut. Każdego roku w sierpniowe i wrześniowe weekendy wyruszamy do stolicy wraz z przewodnikiem na poszukiwanie miejsc związanych z dziejami Powstania: budynków, o które toczyły się walki, powstańczych szpitali, miejsc bohaterskich potyczek oraz kaźni ludności cywilnej Warszawy. W latach 2014-2016 wędrowaliśmy powstańczymi szlakami m.in. po Śródmieściu, Starym Mieście, Żoliborzu, Woli, Ochocie, Powiślu, Pradze i Mokotowie. Spacery prowadzili dla nas profesjonalni przewodnicy miejscy, historycy oraz pasjonaci historii Powstania: Karol Karasiewicz, Dariusz Zielonka, Andrzej Komuda, Stanisław Łuć, Paulina Kobza i Paweł Łoś.

Udział we wszystkich spacerach jest bezpłatny.