menu

Poznajemy historię z postaciami z kreskówek

Poznajemy historię z postaciami z kreskówek

Jak powstawała Ameryka i kim byli pierwsi koloniści? Czym zajmowali się kowboje? Jakie obowiązki pełnił szeryf w amerykańskich miasteczkach zakładanych przez osadników z Europy? Dzieje Dzikiego Zachodu można było poznać podczas „Ferii z historią”, które organizuje dla dzieci Muzeum Dulag 121.

20 lutego w ramach cyklu zajęć „Dzień z kreskówką” naszym przewodnikiem po świecie historii północno-amerykańskiej prerii II połowy XIX wieku był Lucky Luke – postać ze znanej i lubianej kreskówki, stworzonej przez belgijskiego rysownika Morrisa (Maurice de Bevere) oraz francuskiego pisarza z rodziny polskich imigrantów René Goscinnego.

Odkrywaliśmy wspólnie z Lucky Lukiem tajemnice Dzikiego Zachody poznając kim byli traperzy i kowboje oraz jak osadnicy przemierzali prerię zanim powstała kolej. Dowiedzieliśmy się, co to jest dyliżans konny i jak wyglądało życie w amerykańskich miasteczkach na Dzikim Zachodzie. O historii kolonizacji Ameryki oraz o niebezpieczeństwach, na jakie natrafiali osadnicy z różnych zakątków Europy, opowiadał nam Jacek Zegarłowicz – edukator Muzeum Dulag 121.
Podczas drugiej części zajęć zorganizowano warsztaty plastyczne. Ich tematyka nawiązywała do kultury Indian Ameryki Północnej, którą mogliśmy poznać dzięki pokazom slajdów i opowieściom muzealnych animatorów. Wykonaliśmy wspólnie nie tylko amulety z piórami i paciorkami, ale także zbudowaliśmy modele typowego indiańskiego domu – czyli namiotu zwanego „tipi”.


Wszystkim uczestnikom poniedziałkowych zajęć „Ferii z historią” serdecznie dziękujemy.

Skip to content