menu

Noc Muzeów 2017 w Muzeum Dulag 121

Noc Muzeów 2017 w Muzeum Dulag 121

20 maja 2017
16:00 - 1:00
Muzeum Dulag 121

Przed nami największe majowe wydarzenie kulturalne, czyli Noc Muzeów. Już po raz siódmy Muzeum Dulag 121 jako powiatowa instytucja kultury weźmie udział w tej popularnej imprezie, która co roku odbywa się w ponad 120 miastach w Europie, a od 2003 roku także  w kilkudziesięciu miastach w całej Polsce. Podczas tegorocznej Nocy Muzeów, która przypada z 20 na 21 maja (noc z soboty na niedzielę), muzea, instytucje kultury, archiwa i galerie w całym kraju będą czynne do późnych godzin nocnych oferując zwiedzającym nie tylko obejrzenie swoich stałych ekspozycji, ale także dodatkowe atrakcje: koncerty, spektakle i warsztaty oraz zwiedzanie miejsc, które na co dzień są niedostępne dla publiczności.

Muzeum Dulag 121 zaprasza na Noc Muzeów już od godziny 16:00. W programie każdy znajdzie coś ciekawego dla siebie, zarówno pasjonaci historii II wojny światowej i Powstania Warszawskiego, jak i miłośnicy historii Pruszkowa. Od godz. 16:00 w Muzeum Dulag 121 dla zwiedzających dostępna będzie wystawa stała, opowiadająca o Exodusie ludności cywilnej stolicy w kontekście historii Powstania Warszawskiego. Wystawa ukazuje dzieje wysiedlenia przez Niemców mieszkańców z walczącej Warszawy oraz opowiada o ich uwięzieniu i pobycie w utworzonym przez hitlerowców w Pruszkowie obozie Dulag 121 . Aby umożliwić zwiedzającym lepsze poznanie historii obozu i jego topografii Muzeum Dulag 121 zorganizuje w Noc Muzeów dwa nocne spacery (o godz. 21. i 23.) po terenie dawnych Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego, gdzie mieścił się obóz. Trasa spacerów obejmie miejsca pamięci oraz zachowane do dziś zabytki architektury. Grupy spacerowe poprowadzi jako przewodnik Szymon Kucharski – znawca dziejów Pruszkowa.

W programie Nocy Muzeów zaplanowano również zajęcia dla rodzin z dziećmi i młodzieży.  W godz. 16:00 – 19:00 przez siedzibą Muzeum Dulag 121 (ul. 3 Maja 8a, Pruszków) odbędą się warsztaty historyczne i zajęcia plastyczne pod hasłem „Jak powstawał Pruszków”. Poprowadzą muzealni animatorzy wykorzystując wielkoformatowe mapy. W planach są także gry i zabawy, dzięki którym będzie można poznać zabytki i dawne budowle przemysłowe znajdujące się na terenie miasta. Historię przemysłowego Pruszkowa przybliżą dzieciom i młodzieży przedmioty związane z działalnością pruszkowskich fabryk i zakładów przemysłowych okresu międzywojennego.

Noc Muzeów to ostatni moment, aby zobaczyć w Muzeum Dulag 121 wystawę czasową „Kobiety Pistolety”, którą przygotowało Muzeum Stutthof ze Sztutowa. Wystawa upamiętnia losy 40 sanitariuszek i łączniczek biorących udział w Powstaniu Warszawskim na Mokotowie, które po upadku tej dzielnicy Warszawy znalazły się w obozie Dulag 121 w Pruszkowie, a następnie trafiły do obozu koncentracyjnego Stutthof. Wystawa „Kobiety Pistolety” będzie dostępna dla zwiedzających od godz. 16:00 do zmroku.

O godz. 18:00 w siedzibie muzeum rozpocznie się projekcja filmu dokumentalnego ,,Exodus Warszawy 1944’’ w reżyserii Grzegorza Szuplewskiego. Nakręcony na 60. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego dokument „Exodus Warszawy 1944” był pierwszą produkcją, która w rzetelny sposób przedstawiała temat wypędzenia ludności cywilnej ze stolicy podczas Powstania Warszawskiego i tuż po jego zakończeniu. Film opowiada historię exodusu, pokazując kolejne jego etapy: wybuch powstania, wyjście z Warszawy, pobyt w obozach przejściowych w Pruszkowie, Ursusie i Piastowie oraz akcję pomocową, jaką zorganizowały m.in. Rada Główna Opiekuńcza i Armia Krajowa. Aby tradycji stało się za dość, jak co roku podczas Nocy Muzeów, w  Muzeum Dulag 121 gościć będzie orkiestra dęta ,,Pruszkowianka”. Zespół wystąpi pod batutą Adama Malcherka, a podczas plenerowego koncertu, w godz. 21:00 – 22:00,  zabrzmią pieśni i piosenki w aranżacji na instrumenty dęte, z udziałem solistów: Elżbiety Stasiak (sopran) i Mirosława Starza (tenor). Muzeum Dulag 121 zaprasza gości Nocy Muzeów na żołnierską grochówkę, która serwowana będzie do opróżnienia kotła!

NOC MUZEOW 2017
Noc Muzeów 2017

W tym roku po raz pierwszy kursował będzie specjalny darmowy autobus kursujący między placówkami biorącymi udział w Nocy Muzeów. Jego trasa wiedzie od Osiedla Staszica do Galerii figur stalowych na Żbikowie i z powrotem. Za uwzględnienie nas w rozkładzie serdecznie dziękujemy władzom Miasta Pruszkowa.

 

Zapraszamy serdecznie w gościnne progi Muzeum Dulag 121. Do zobaczenia w Noc Muzeów.

Skip to content