menu

Z Kresów przez Mandżurię do Wolnej Polski

Z Kresów przez Mandżurię do Wolnej Polski

13 maja 2017
17:00
Muzeum Dulag 121

W ramach cyklu Nasze Korzenie 13 maja o godz. 17. w Muzeum Dulag 121 odbędzie się spotkanie zatytułowane „Z Kresów przez Mandżurię do Wolnej Polski”. Gościć będziemy Andrzeja Piotra Lesieckiego, który opowie o niezwykłych losach swojej rodziny oraz wydarzeniach historycznych, które stały się jej udziałem podczas pobytu na Dalekim Wschodzie.

Atrakcją spotkania będzie pokaz multimedialny z fragmentami wspomnień rodzinnych i zdjęć. Pan Andrzej Piotr Lesiecki zaprezentuje genealogiczne spojrzenie na rodzinę Lesieckich herbu Nałęcz ukazując jej dzieje od XV wieku, kiedy to zamieszkiwała na  Lubelszczyźnie i dalsze, na Wołyniu, gdzie rodzina osiadła na przełomie XVIII i XIX wieku. Usłyszymy również o roli, jaką Lesieccy odegrali podczas budowy Wschodniochińskiej Linii Kolejowej w Mandżurii w latach 1898-1903, a także o życiu rodziny, która mieszkała w Harbinie (dawniej Charbinie) aż do 1921 roku. Pan Andrzej Lesiecki opowie również o powrocie rodziny do wolnej Polski w latach 20. XX wieku i o okresie okupacji niemieckiej oraz Powstania Warszawskiego, podczas którego część rodziny Lesieckich została wypędzona z Warszawy i znalazła się w obozie Dulag 121.

Na spotkaniu zaprezentowane zostaną artefakty z prywatnego archiwum rodziny m.in.: listy Józefa Dawida Lesieckiego z roku 1901, a także pamiętniki Wiktora Lesieckiego ukazujące jego dzieciństwo i lata szkolne w mandżurskim Harbinie do roku 1921.

Zapraszamy serdecznie na spotkanie. Wstęp wolny.

Andrzej Piotr Lesiecki (ur. 1938 w Warszawie) – świadek historii obozu przejściowego Dulag 121. Absolwent Wydziału Farmaceutycznego Akademii Medycznej w Warszawie – kierunek zielarski. Wiceprzewodniczący Zarządu Polskiego Towarzystwa Aromaterapeutycznego. Członek Koła Nałęczów. Pasjonat, znawca i miłośnik historii oraz genealogii. Propagator medycyny naturalnej.

NK Lesiecki plakat
Skip to content