menu

Zmarł Tadeusz Hubert Jakubowski (1931-2019)

Zmarł Tadeusz Hubert Jakubowski (1931-2019)

Z żalem przyjęliśmy informację o odejściu Tadeusza Huberta Jakubowskiego – architekta, wspaniałego gawędziarza, autora książek wspomnieniowych i serdecznego przyjaciela Muzeum.

Pan Tadeusz urodził się w 1931 roku w Pruszkowie, z którym był związany całe życie. Tu kończył szkołę im. Piłsudskiego oraz liceum im. Tomasza Zana. Rozpoczął studia na wydziale architektury Politechniki Warszawskiej, jednak w 1953 roku za działalność antykomunistyczną został aresztowany. W więzieniu spędził dwa lata. Po ukończeniu studiów pracował jako architekt w biurze projektów w Warszawie. Jako autor zadebiutował w 2008 roku książką „Znakiem tego oskarżony”, poświęconą wspomnieniom z więzienia w Pałacu Mostowskich, na Rakowieckiej i w Rawiczu. Kolejne tomy wspomnień – „Lata prawie bezgrzeszne” (2009), „Obrazki, przeważnie miniatury” (2011), „Migawki, zdarzenia et cetera” (2012) – wydawała Książnica Pruszkowska. Był wspaniałym gawędziarzem i fascynatem Pruszkowa, który znał od podszewki. Historii miasta poświęcone były ukazujące się w „Głosie Pruszkowa” felietony, które zostały wydane w tomie „Pruszków dawno temu” (2018).

Pan Tadeusz był częstym gościem i serdecznym przyjacielem Muzeum Dulag 121 od momentu jego powstania. Wspierał nas swoją wiedzą i dobrym słowem, które motywowało nas do działania. Będzie nam tak bardzo brakowało jego anegdot, uroku osobistego, poczucia humoru oraz konwalii, które przynosił nam do biura, kiedy wracając w środę z targu przy Pięknej zachodził do Muzeum, żeby podzielić się z nami wieściami o kolejnych książkach i nowymi pruszkowskimi historiami…

Zespół Muzeum Dulag 121

Skip to content