menu

Polska i społeczeństwo w stanie wojennym 1981–1983

Polska i społeczeństwo w stanie wojennym 1981–1983

14 grudnia 2019
15:00
Muzeum Dulag 121

W sobotę, 14 grudnia, o godz. 15. w Muzeum Dulag 121 odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu „Karty Historii”, w czasie którego Tadeusz Ruzikowski wygłosi wykład „Polska  społeczeństwo w stanie wojennym 1981–1983”.

Działalność Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” w latach 1980–1981 przyniosła milionom polskich obywateli namiastkę wolności. Istnienie ogólnopolskiego związku broniącego praw pracowniczych, stojącego w opozycji do władz Polski Ludowej, stanowiło fenomen na skalę bloku państw komunistycznych.

W niedzielny poranek, 13 grudnia 1981 r., Polskie Radio nadało wystąpienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego, w którym poinformował on rodaków o ukonstytuowaniu się Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (WRON) i wprowadzeniu na mocy dekretu Rady Państwa stanu wojennego na terenie całego kraju. Przeciwko ludziom „Solidarności” i całemu polskiemu społeczeństwu skierowano uzbrojoną machinę aparatu władzy PRL z wojskiem i milicją na czele.

Jednocześnie licznego rodzaju represje i sankcje pobudzały wielu członków „Solidarności” do walki o związek poprzez wyrażanie na różne sposoby sprzeciwu społecznego. Spotykał się on z szykanami i prześladowaniami ze strony władz. W takich okolicznościach ogromną rolę pomocową – duszpasterską i materialną, świadczył polskiemu społeczeństwu Kościół katolicki i jego zaangażowani duszpasterze. Obok powyższych aspektów, widoczne piętno na codzienności stanu wojennego, odcisnęły również problemy gospodarcze.

Tadeusz Ruzikowski (ur. 1975) – historyk, pracownik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Warszawie, redaktor naczelny www.encyklopedia-solidarnosci.pl, pełnomocnik „Encyklopedii Solidarności” na Region Mazowsze i Płock. Zajmuje się historią społeczno-polityczną Polski powojennej, w szczególności opozycji demokratycznej w Warszawie, a także warszawskiego aparatu bezpieczeństwa. Obecnie przygotowuje do druku publikację „W służbie bezpieczeństwa stolicy. Służba Bezpieczeństwa Komendy MO m.st. Warszawy i Komendy Stołecznej MO w latach 1956–1975” oraz zajmuje się badaniami nad terenowymi strukturami NSZZ „Solidarność” Regionu Mazowsze w latach 1980–1989.

Skip to content