„Trzeba widzieć także, że oprócz heroizmu walki był też heroizm pomocy”
„Trzeba widzieć także, że oprócz heroizmu walki był też heroizm pomocy”
Relacje ze spotkań 27 września 201126 września 2011 r. w Muzeum Dulag 121 Bronisław Komorowski, prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, podziękował władzom powiatowym, członkom Komitetu Honorowego Budowy Muzeum Dulag 121 oraz wszystkim mieszkańcom Pruszkowa za ideę upamiętnienia obozu przejściowego Dulag 121 w Pruszkowie, który został utworzony przez Niemców dla wysiedlonych warszawiaków w 1944 r. oraz za wielki wkład włożony w przygotowanie projektu i budowę Muzeum Dulag 121. Bronisław Komorowski wyraził także wdzięczność mieszkańcom Pruszkowa za pomoc, jaką nieśli z poświęceniem warszawiakom po Powstaniu Warszawskim. – Trzeba widzieć heroizm walki, ale także trzeba widzieć nieszczęście miasta i ludności cywilnej. Trzeba widzieć także, że oprócz heroizmu walki był też heroizm pomocy (…) pomocy ludziom, którzy znaleźli się w naprawdę tragicznej sytuacji po spaleniu miasta, po wypędzeniu z jego resztek – mówił prezydent Komorowski do zgromadzonych w Muzeum Dulag 121.
Prezydent Bronisław Komorowski, który objął patronat nad budową Muzeum Dulag 121 będąc marszałkiem Sejmu, poproszony został przez Starostę Pruszkowskiego, Panią Elżbietę Smolińską o uroczyste rozwiązanie Komitetu budowy Muzeum Dulag 121.
Przypominamy przy tej okazji, że 2.10.2009 r. nastąpiło podpisanie przez Komitet Honorowy Budowy Muzeum Dulag 121 Aktu Erekcyjnego i odbyło się uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę Muzeum.
Akt Erekcyjny podpisali członkowie Komitetu Honorowego Budowy Muzeum Dulag 121:
Bronisław Komorowski, ówczesny Marszałek Sejmu RP;
Jacek Kozłowski, Wojewoda Mazowiecki;
Adam Struzik, Marszałek Województwa Mazowieckiego;
Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent M. St. Warszawy;
Małgorzata Kidawa-Błońska, Poseł na Sejm RP;
Janina Bojarska – Syrek, Dyrektor Muzeum Historycznego M. St. Warszawy;
Jan Ołdakowski, Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego;
Henryk Wacławek, Przewodniczący Rady Miasta Pruszkowa;
Zdzisław Brzeziński, Burmistrz Miasta Piastowa;
Tadeusz Michalski, Prezes Rady Naczelnej Światowego Związku Żołnierzy AK;
Irena Horban, Prezes Pruszkowskiego Towarzystwa Kulturalno-Naukowego;
Zdzisław Zaborski, Autor książki „Tędy przeszła Warszawa”;
Ryszard Matrzak, Prezes Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w Kraju, Koło w Pruszkowie;
Leszek Czarnota Czarny, Sekretarz Krajowego Związku Byłych Żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie;
Marian Tracz, Prezes Koła nr 6 Światowego Związku Żołnierzy AK;
Janina Kulesza – Kurowska ps. „Janka”;
Maria Stypułkowska-Chojecka ps. „Kama”;
arch. Adam Misiorowski, Projektant budynku Muzeum „Dulag 121”;
Tomasz Osiński, Przewodniczący Rady Powiatu Pruszkowskiego;
Elżbieta Smolińska, Starosta Pruszkowski;
Jan Starzyński, Prezydent Miasta Pruszkowa;
Czesław Cywiński, Prezes Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy AK;
Prezydent Bronisław Komorowski wręczył statuetki okolicznościowe i dyplomy członkom Komitetu Honorowego Budowy Muzeum Dulag 121. Prezydent przyznał, że – Z utworzeniem muzeum czekano bardzo wiele lat na moment dogodny choć powstanie tego muzeum to oczywista oczywistość. Sam mieszkałem ładnych parę lat w Pruszkowie, spędziłem tu znaczną część dzieciństwa i pamiętam jak żywa była pamięć mieszkańców Pruszkowa o Dulagu i wspólne przeżywanie dramatu klęski Powstania Warszawskiego – zaznaczył.
Po uroczystym wręczeniu statuetek, pełnych symboliki ukazującej tragedię wypędzonej Warszawy, Małgorzata Bojanowska, dyrektor Muzeum Dulag 121 zaprezentowała ekspozycję Muzeum.
W drugiej części wizyty w Muzeum Dulag 121, Bronisław Komorowski wraz z Elżbietą Smolińską, Starostą Pruszkowskim złożył kwiaty przed pomnikiem „Tędy przeszła Warszawa” i spotkał się z delegacjami pruszkowskiej młodzieży, które oczekiwały na niego przed pomnikiem upamiętniającym martyrologię warszawiaków.
Warto wspomnieć, że całej uroczystości towarzyszyli mieszkańcy Pruszkowa i Żbikowa, którzy zebrali się w pobliżu Muzeum.
Fotografie zapożyczone ze strony: http://wiadomosci.wpr24.pl, Agencja PRAF.pl, autor: EmEs
P.S. Większość mediów podaje błędną informację: Muzeum to mieści się na terenie dawnego obozu, w jednym z budynków byłych kolejowych zakładów naprawczych w Pruszkowie. Prawda jest taka, że Muzeum Dulag 121 mieści w nowo wybudowanym budynku przy dawnej bramie obozowej.