Pierwsze spotkanie cyklu „Karty Historii” za nami
Pierwsze spotkanie cyklu „Karty Historii” za nami
Relacje ze spotkań 18 marca 2013W minioną sobotę, 16 marca odbyło się premierowe spotkanie cyklu „Karty Historii”. Wykład na temat VII Obwodu „Obroża” Armii Krajowej w Powstaniu Warszawskim wygłosił Pan Karol Karasiewicz z Muzeum Powstania Warszawskiego. Spotkaniu towarzyszyła wystawa map, fotografii i dokumentów dotycząca VII Obwodu z archiwum Pana Zdzisława Zaborskiego.
Na temat pierwszego spotkania został wybrany VII Obwód Armii Krajowej „Obroża”, który obejmował duży teren okalający stolicę. Miejscowości podwarszawskie, w tym Pruszków, miały odegrać znaczącą rolę w czasie Powstania Warszawskiego jako zaplecze i ochrona działań walczącej stolicy. Zadania i walki prowadzone przez żołnierzy AK zgrupowanych w poszczególnych rejonach VII Obwodu „Obroża” bardzo jasno i z dużym zaangażowaniem przedstawił nasz prelegent, Pan Karol Karasiewicz. Przygotował również prezentację multimedialną, która była doskonałym uzupełnieniem wykładu.
Podczas spotkania licznie zgromadzeni goście mieli wyjątkową okazję zapoznać się z częścią bogatego archiwum dotyczącego VII Obwodu, które jest owocem starannej, długotrwałej pracy Pana Zdzisława Zaborskiego. W Muzeum prezentowaliśmy mapy, dokumenty, fotografie i życiorysy dowódców oraz żołnierzy AK. Pan Zdzisław Zaborski jest również współautorem książki „Trwaliśmy przy Tobie Warszawo. Historia konspiracji i walki VI Rejonu >>Helenów<< Pruszków-Piastów-Ursus-Sękocin”, która jest efektem jego wieloletniej pracy i zainteresowania tym tematem. Pan Zdzisław Zaborski opowiedział uczestnikom spotkania o wybranych elementach wystawy. Przedstawił między innymi instrukcję dla „Technika” VI Rejonu, czyli osoby, która zajmowała się naprawą i produkcją broni. W warunkach konspiracyjnych było to bardzo trudne przedsięwzięcie. W Pruszkowie, w warsztacie Józefa Zduńskiego udało się wyprodukować 20 stenów i 2500 filipinek. Zapraszamy do obejrzenia wystawy materiałów pochodzących z archiwum pana Zdzisława Zaborskiego. Będą one prezentowane w Muzeum Dulag 121 do końca marca. Zapraszamy do galerii foto.