menu

I wojna światowa na pocztówkach

13 listopada 2016
15:00
Muzeum Dulag 121

13 listopada 2016 r. o godzinie 15. Muzeum Dulag 121 zaprasza na spotkanie z cyklu „Karty Historii” zatytułowane „I wojna światowa na pocztówkach”, które poprowadzi Pan Zbigniew Markert.

Z okazji Święta Niepodległości listopadowe spotkanie z cyklu „Karty Historii” poświęcone będzie tematowi I wojny światowej. Gościem Muzeum Dulag 121 będzie Zbigniew Markert – kolekcjoner i znawca historii XX wieku, który podczas spotkania opowie o Wielkiej Wojnie prezentując jednocześnie unikatową kolekcję pocztówek z tego okresu. Wśród eksponatów kolekcjonerskich, które zobaczymy na spotkaniu, będą m.in.: pocztówki „legionowe” z kilku serii wydanych przez Naczelny Komitet Narodowy, a także pocztówki rozpowszechniane przez Czerwony Krzyż Austro-Węgier ilustrujące przebieg wydarzeń wojennych i wynikające z nich problemy. Opowieściom o wydarzeniach I wojny światowej towarzyszyć będzie prezentacja multimedialna, dzięki której poznamy zarówno samą kolekcję wojennych pocztówek, jak i historię powstawania zbioru oraz ciekawostki związane z ówczesną propagandą wojenną i historią pocztówki. Serdecznie zapraszamy na spotkanie. Wstęp wolny.

Zbigniew Markert – pruszkowianin, znawca historii, kolekcjoner m.in.: dawnych pocztówek. Od urodzenia mieszka i pracuje w Pruszkowie (z małymi przerwami). Ukończył pruszkowskie Liceum Ogólnokształcące im. T. Zana oraz pedagogikę na Uniwersytecie Warszawskim. W pracy zawodowej początkowo zajmował się upowszechnianiem sztuki, m.in. organizując plenery i wystawy malarskie na terenie Warszawy i Mazowsza. Od wielu lat zajmuje się wydawaniem książek, w tym przewodników i poradników oraz publikacji historycznych, w tym dotyczących kampanii wrześniowej. Pasjonat historii regionu, dziejów i kultury Mazowsza. Kolekcjonuje stare pocztówki i dokumenty dotyczące historii rzemiosła (np. książeczki i listy czeladnicze oraz dyplomy majstrowskie). Interesuje się szczególnie młynarstwem (z racji rodzinnych tradycji) oraz genealogią i ewangelikami na Mazowszu.

Skip to content