menu

Okupacja niemiecka w filmie polskim – wykład prof. Jerzego Eislera

Okupacja niemiecka w filmie polskim – wykład prof. Jerzego Eislera

16 października 2017
18:00
Muzeum Dulag 121

Zapraszamy na wykład prof. Jerzego Eislera „Okupacja niemiecka w filmie polskim” inaugurujący organizowany razem z Oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie cykl wykładów, pokazów filmowych, warsztatów i lekcji zatytułowany Przystanek Historia w Muzeum Dulag 121. Spotkanie odbędzie się w poniedziałek 16 października o godzinie 18:00 w siedzibie Muzeum przy ul. 3 Maja 8A.

W poniedziałek 16 października 2017 gościć będziemy w Muzeum Dulag 121 dyrektora Oddziału IPN w Warszawie prof. Jerzego Eislera z wykładem inaugurującym cykl Przystanek Historia w Muzeum Dulag 121. Prelekcja poświęcona będzie obrazowi okupacji niemieckiej w powojennej polskiej kinematografii.  Znawca XX-wiecznej historii Polski, profesor Jerzy Eisler  odpowie m.in. na kilka pytań związanych z recepcją filmów podejmujących temat okupacji zarówno przez zwyczajnych widzów, jak i badaczy – historyków.  Czy i ewentualnie w jakim zakresie film fabularny stanowi źródło historyczne? Czy film historyczny jest  źródłem dla czasów współczesnych jego powstania czy też dla epoki prezentowanej na ekranie?  W jakim stopniu w historycznym filmie fabularnym dopuszczalna jest licentia poetica i dlaczego filmy historyczne tak często odgrywają rolę propagandową? Na te i inne pytania znajdą Państwo odpowiedzi w wykładzie prof. dr hab. Jerzego Eislera, dyrektora Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie.

Prof. dr hab. Jerzy Eisler urodzony w 1952 r. w Warszawie jest  jednym z najlepszych znawców dziejów PRL, a zarazem specjalistą z zakresu  najnowszej historii  Francji. Od 2002 r. pełni funkcję dyrektora Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie. Od wielu lat pozostaje związany z Pracownią dziejów Polski po 1945 r. w Instytucie Historii Polskiej Akademii Nauk. Nurt jego badań na temat Francji reprezentują takie prace jak: Od monarchizmu do faszyzmu. Koncepcje polityczno-społeczne prawicy francuskiej 1918-1940, Warszawa 1987; Kolaboracja we Francji 1940-1944, Warszawa 1989; Philippe Pétain, Wrocław 1991. W badaniach dotyczących historii politycznej PRL szczególną uwagę poświęcił wydarzeniom Marca 1968 r. Był prekursorem badań na ten temat. Jego książka Marzec 1968. Geneza, przebieg, konsekwencje ukazała się już w 1991 r. Natomiast w 2006 r. wydana została obszerna, bogata faktograficznie i źródłowo monografia Polski rok 1968. Inne ważne prace tego historyka to: Zarys dziejów politycznych Polski 1944–1989, Warszawa 1992; List 34, Warszawa 1993; Grudzień 1970. Geneza, przebieg, konsekwencje, Warszawa 2000, „Polskie miesiące”, czyli kryzys(y) w PRL, Warszawa 2008, Siedmiu wspaniałych. Poczet pierwszych sekretarzy KC PZPR, Warszawa 2014, Co nam zostało z tamtych lat. Dziedzictwo PRL, Warszawa 2016. Prof. Eisler jest autorem i współautorem ponad dwudziestu książek, a także ponad trzystu recenzji oraz artykułów naukowych i popularno-naukowych. Wielokrotnie otrzymywał prestiżowe nagrody za osiągnięcia w dziedzinie historii najnowszej.

Przystanek Historia w Muzeum Dulag 121 – współorganizowany razem z Oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie cykl spotkań z historykami poświęconych różnym aspektom dziejów XX wiecznej Polski. W ramach cyklu w siedzibie Muzeum Dulag 121 przy ul. 3 Maja 8a odbywać się będą wykłady, pokazy filmów, prezentacje wystaw oraz lekcje i warsztaty dla dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych i licealnych. Wstęp na wszystkie wydarzenia bezpłatny.

Skip to content